Grande… Atalanta

Η ομάδα της Τορίνο, που διαλύθηκε μετά την αεροπορική τραγωδία, την αποκαλούσαν «Grande Torino» ελέω του τρομερού συνόλου που είχε δημιουργήσει: και δεν είχε αντίπαλο και σκόραρε κατά ριπάς. Εφτασε να συνθλίψει τη Ρόμα με 7-0 σκοράροντας έξι φορές σε 18 λεπτά και κατέρριψε ρεκόρ βαθμών, σερί νικών και σκοραρίσματος. Και έκλεισε τη σεζόν 1947-48 σημειώνοντας 125 γκολ σε 40 αγώνες, ήτοι 3,12 ανά αγώνα, έχοντας (με το 10-0 επί της Αλεσάντρια) και το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία του calcio.

Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου, αλλά κοιτάω τα νούμερα της Αταλάντα και θυμάμαι… την Τορίνο. Σε 33 ματς έχει βάλει 93 γκολ, ήτοι 2,81 κατά μέσο όρο, ακριβώς όσα είχε βάλει τότε η Τορίνο σε 33 ματς! Σήμερα παίζει στη Βερόνα ενάντια σε μια ομάδα που απώλεσε τις ευρωπαϊκές τις ελπίδες μετά το 2-1 από τη Ρόμα, την ώρα που οι «μπεργκαμάνσκι» διέλυαν με 6-2 την Μπρέσια (έκτη φορά στη σεζόν πέτυχαν 5+ σε παιχνίδι!) κι ενώ ο Τζιαμπιέρο Γκασπερίνι έκανε ευρύτατο rotation! O οποίος Γκασπερίνι είχε παίκτη στην Κροτόνε (2003-06) και στην Τζένοα (2006-10) τον νυν τεχνικό της Βερόνα, Ιβάν Γιούριτς και τον πήρε ως βοηθό του σε Ιντερ (2011) και (2012). Νοκ άουτ ο Ιλιτσιτς (26 ματς, 15 γκολ) αλλά επιστρέφει ο αρχισκόρερ Μουριέλ (29 ματς, 17 γκολ).

Δεν έχει μεν καλή παράδοση στη Βερόνα η Αταλάντα: 10-7-6 για τη Ελλάς με 5-0-2 στα τελευταία επτά και έσχατη ισοπαλία το 1-1 του Μαΐου 1997, με γκολ από Κολούτσι και Πίπο Ιντσάγκι. Στοιχηματικά, στα γκολ μεν αλλά πιο ειδικά: αμφότερες σκοράρουν λιγότερο στο πρώτο (41% και 43%) και περισσότερο στο β’ ημίχρονο, το καλύτερο 15λεπτο της Βερόνα είναι το 75’-λήξη και της Αταλάντα… και αυτό, και το 45’-60’ (από 18 γκολ).