Γαλλία – Κροατία. Σπάνια στατιστικά τελικών Μουντιάλ

Γαλλία ή Κροατία, λοιπόν; Στο «Λουζνίκι» της Μόσχας οι απαντήσεις. Στατιστικά, σερί και άλλα…:

Πρώτη φορά μετέχει, όχι μόνο σε τελικό Μουντιάλ αλλά σε οποιονδήποτε τελικό μεγάλης διοργάνωσης η Κροατία, για τη Γαλλία θα είναι ο τρίτος σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το 1998 (3-0 τη Βραζιλία στο Παρίσι) και το 2006 (ήττα στα πέναλτι από την Ιταλία στο Βερολίνο), και έκτος μαζί με αυτούς σε Euro. Αν η Κροατία κατακτήσει το τρόπαιο, θα είναι ο δεύτερος μεγάλος τίτλος ποδοσφαιρικά για τα Βαλκάνια μετά την Ελλάδα και το Euro 2004! Στο 1.45 η Γαλλία, στο 2.80 η Κροατία.

Οι δυο τους αναμετρήθηκαν ξανά άλλη μια φορά σε Μουντιάλ, το 1998 στον ημιτελικό του Παρισιού με τους Βαλκάνιους να προηγούνται με τον Νταβόρ Σούκερ στο 46’ και τον Λιλιάν Τιράμ (47’ και 70’) να χαρίζει τη νίκη και την πρόκριση στους «μπλε με 2-1.

Είναι και η μεγάλη βραδιά του DD: μόνο τρεις μετείχαν σε τελικό Μουντιάλ και ως παίκτες και ως προπονητές: οι Γερμανοί Φραντς Μπεκενμπάουερ, Ρούντι Φέλερ και ο Βραζιλιάνος Μάριο Ζαγκάλο, μόνο ο Φέλερ δεν το κατέκτησε ως κόουτς. Αν η Γαλλία το κατακτήσει, στη λίστα των δύο θα μπει και ο Ντιντιέ Ντεσάν, βασικό μέλος της Γαλλίας το 1998.

Το τρόπαιο λοιπόν θα… μείνει στην Ευρώπη για τέταρτη σερί στην διοργάνωση, μετά το 2006, 2010 και 2014. Από το 2002 και τη Βραζιλία έχει να το κατακτήσει μη ευρωπαϊκή ομάδα. Μάλιστα, για ένατη φορά επί συνόλου 21 Μουντιάλ, ο τελικός είναι ανάμεσα σε δύο ευρωπαϊκές χώρες, όπως είχε γίνει και το 2006 (Γαλλία – Ιταλία) και το 2010 (Ισπανία – Ολλανδία).

Κατά τα λοιπά… δύσκολα θα βγει ο πρώτος σκόρερ του Μουντιάλ από τις δύο φιναλίστ αφού πρώτος είναι ο Αγγλος Χάρι Κέιν με 6 γκολ ενώ οι Γάλλοι Αντουάν Γκριεζμάν, Κιλιάν Εμπαπέ έχουν από 3 και οι Κροάτες Λούκα Μόντριτς, Ιβάν Πέρισιτς και Μάριο Μάντζουκιτς από δύο.

Σε τελικούς Μουντιάλ:

♦ έχει να κριθεί τελικός στο 90λεπτο από το 2002 και το Βραζιλία – Γερμανία 2-0 στη Γιοκοχάμα, έκτοτε μια φορά κρίθηκε ο τίτλος στα πέναλτι (το 2006 στο Ιταλία – Γαλλία) και δις στην παράταση (το 2010 για την Ισπανία και το 2014 για τη Γερμανία). Στο 6.50 είναι να κριθεί στην παράταση, στο 5.50 στα πέναλτι.

♦ είθισται το φαβορί του αγώνα να κατακτά το τρόπαιο. Το τελευταίο αουτσάιντερ που έφτασε ως την κορυφή ήταν η Γαλλία το 1998 στο Παρίσι με τη Βραζιλία: στο 3.20 ήταν οι «μπλε», στο 2.35 η «σελεσάο». 1.95 – 3.35 – 5.15 το φετινό σετ.

♦ το τελευταίο over 2,5 σε τελικό ήταν… ακριβώς αυτό, Γαλλία – Βραζιλία 3-0 το 1998, έκτοτε τα 90λεπτα ήταν κατά σειρά 2-0, 1-1, 0-0 και 0-0! Στο 2.70 φέτος το over 2,5.

♦ σε αμφιτέρματα δε, τελευταίο ήταν το Ιταλία – Γαλλία 1-1 το 2006 με σκόρερ τους Ζιντάν και Ματεράτσι (σ.σ. που λίγο αργότερα έγραψαν ιστορία με την κεφαλιά του «Ζιζού»), το μόνο goal/goal στους τελευταίους έξι τελικούς. Στο 2.35 φέτος το αμφίτερμα.

♦ για να βρει κανείς τελικό με γκολ και θέαμα, ήτοι… over 2,5 και goal/goal, πρέπει να ανατρέξει το 1986 στο Μεξικό και στο Αργεντινή – Δυτική Γερμανία 3-2. Στο 3.75 το over 2,5 & goal/goal φέτος!

Και, μιας και τέτοια στατιστικά ιντριγκάρουν, τι έχουμε καιρό να δούμε σε τελικό;

♦ πέναλτι: από του Ζιντάν το 2006, στο 7ο λεπτό ενάντια στην Ιταλία. Στο 2.85 να καταλογιστεί πέναλτι φέτος.

♦ να δοθούν δύο πέναλτι: από το 1974 και το Δυτική Γερμανία – Ολλανδία 2-1 (ευστόχησαν οι Πολ Μπράιτνερ και Νέεσκενς). Στο 11.50 να έχουμε over 1,5 πέναλτι.

♦ αποβολή: του Ολλανδού Χάιτινχα από το 2010 με την Ισπανία. Αλλά ήταν στο 110’ της παράτασης, σε 90λεπτο τελικού έχει να υπάρξει αποβολή από του Γάλλου Μαρσέλ Ντεσαγί το 1998 στο 3-0 επί της Βραζιλίας. Στο 4.85 το over 0,5 κόκκινες κάρτες.

♦ παίκτη να σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές: από τον Ρονάλντο το 2002 με τη Γερμανία (2-0). Στο 11.75 να το κάνει φέτος ο Γκριεζμάν, στο 16.00 ο Εμπαμπέ, στο 18.00 ο Ζιρού, στο 31.00 ο Μάντζουκιτς και στο 46.00 ο Πέρισιτς!

♦ γκολ με φάουλ: ποτέ στην ιστορία δεν σημειώθηκε γκολ με φάουλ σε τελικό! Η τιμή του στο 6.90 για φέτος.

♦ ημίχρονα: όλα τα ημίχρονα των τελικών από το 2002 ήταν ισόπαλα. Τελευταίο α’ 45λεπτο που είχε νικητή, στο Γαλλία – Βραζιλία το 1998 από το γκολ του Ζιντάν. Στο 1.90 να είναι ισόπαλο και φέτος.

♦ αυτογκόλ: ποτέ στην ιστορία δεν σημειώθηκε αυτογκόλ σε τελικό! Στο 12.00 να γίνει φέτος.