Menu

Mundostories #201 Αγγλία. Όλες οι πρεμιέρες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Παρούσα για 16η φορά σε 22 Παγκόσμια Κύπελλα η Αγγλία, και σε έβδομο συνεχόμενο.

Στο 6-6-3 ο απολογισμός των «τριών λιονταριών» στους εναρκτήριους αγώνες τους σε Μουντιάλ. Σε αυτά τα 15 ματς σκόραραν στα 13, νίκησαν μόνο σε δύο από τα τελευταία πέντε και γκέλαραν για πρώτη φορά το 1996 με την Ουρουγουάη, τουρνουά που όμως κατέκτησαν στο τέλος.

• 1950 Αγγλία – Χιλή 2-0 στο Ρίο ντε Τζανέιρο με γκολ από Στάνλεϊ Μόρτενσεν στο 39’ και Τζέιμς Μάνιον στο 51’.
  • 1954 Αγγλία – Βέλγιο 4-4 στην παράταση, στη Βασιλεία, με δύο γκολ από Αϊβορ Μπρόαντις και Ναθάνιελ Λόφτχαους.
  • 1958 Αγγλία – ΕΣΣΔ 2-2 στο Γκέτεμποργκ με γκολ από Ντέρεκ Κίβαν στο 66’ και Τόμας Φίνι στο 85’ με πέναλτι.
  • 1962 Αγγλία – Ουγγαρία 1-2 στην Ρανκάγουα, σκόραρε με πέναλτι ο Ρόναλντ Φλάουερς στο 60’.
  • 1966 Αγγλία – Ουρουγουάη 0-0 στο Λονδίνο.
  • 1970 Αγγλία – Ρουμανία 1-0 στη Γουαδαλαχάρα με τέρμα του Τζεφ Χαρστ στο 65’.
  • 1982 Αγγλία – Γαλλία 3-1 το Μπιλμπάο με δύο γκολ του Μπράιαν Ρόμπσον (1’ και 67’) κι ένα του Πολ Μάρινερ (83’).
  • 1986 Αγγλία – Πορτογαλία 0-1 στο Μοντερέι.
  • 1990 Αγγλία – Ιρλανδία 1-1 στο Κάλιαρι με γκολ του Γκάρι Λίνεκερ στο 9’.
  • 1998 Αγγλία – Τυνησία 2-0 στη Μασσαλία με σκόρερ τους Αλαν Σίρερ στο 42’ και Πολ Σκόουλς στο 89’.
  • 2002 Αγγλία – Σουηδία 1-1 με τέρμα του Σολ Κάμπελ στο 24’.
  • 2006 Αγγλία – Παραγουάη 1-0 στη Φρανκφούρτη με αυτογκόλ του γνωστού μας, Κάρλος Γκαμάρα, μόλις στο 2ο λεπτό.
  • 2010 Αγγλία – ΗΠΑ 1-1 στο Ράστενμπουργκ με γκολ του Στίβεν Τζέραρντ στο 4’.
  • 2014 Αγγλία – Ιταλία 1-2 στο Μανάους, ισοφάρισε προσωρινά στο 37’ ο Ντάνιελ Στάριτζ.
  • 2018 Αγγλία – Τυνησία 2-1 στο Σότσι με ισάριθμα τέρματα του Χάρι Κέιν (11’ και 91’).