Mundostories #217 Στον τελικό αν και μπήκαν… με το αριστερό σε Μουντιάλ

🏆 Στον τελικό αν και μπήκαν… με το αριστερό σε Μουντιάλ

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 217 👇

Ποιες εκκίνησαν με ήττα στο Μουντιάλ 2022; Ποιες από φαβορί, συγκεκριμένα;

Η Αργεντινή (από τη Σαουδική Αραβία) και η Γερμανία (από την Ιαπωνία). Να βάλουμε και τις ισοπαλίες, πάντα των φαβορί; Κροατία, ας πούμε. Δεν λέει κάτι. Διότι στο παρελθόν υπήρξαν νικήτριες ή φιναλίστ των τελικών που είχαν μπει με το… αριστερό σε Μουντιάλ.

• Μουντιάλ 1966. Κοτζάμ Αγγλία και κόλλησε στο 0-0 με την άμυνα 11 παικτών της Ουρουγουάης αλλά στο τέλος το κατέκτησε (4-2 στην παράταση τη Δυτική Γερμανία).
  • Μουντιάλ 1982. Η Ιταλία έφερε τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς στον όμιλο (0-0 με την Πολωνία στο πρώτο) αλλά πήρε το τρόπαιο με το 3-1 επί της Δυτικής Γερμανίας. Η οποία Δυτική Γερμανία είχε μπει επίσης με το… αριστερό, χάνοντας από την… Αλγερία με 2-1.
  • Μουντιάλ 1986. Ξανά «θύμα» η Δυτική Γερμανία, 1-1 με την Ουρουγουάη, έφτασε στον τελικό αλλά ηττήθηκε από την Αργεντινή.
  • Μουντιάλ 1990. Σοκ με το 1-0 του Καμερούν επί της Αργεντινής, φιναλίστ η «αλμπισελέστε» χάνοντας με 1-0 από τη Γερμανία.
  • Μουντιάλ 1994. Ξανά η Ιταλία στη λίστα, ήττα 1-0 από την Ιρλανδία (σ.σ. τότε την αποκαλούσαμε ακόμη ως… ΕΪΡΕ), έφτασε στον τελικό, έχασε στα πέναλτι από τη Βραζιλία.
  • Μουντιάλ 2006. Η Ελβετία υποχρέωσε τη Γαλλία σε «λευκή» ισοπαλία στην πρεμιέρα τους και έχασε τον τίτλο στα πέναλτι από την Ιταλία.
  • Μουντιάλ 2010. Η μοναδική φορά που η κάτοχος (Ισπανία, νίκη 1-0 στην παράταση επί της Ολλανδίας στον τελικό) εκκίνησε με ήττα 1-0 από την Ελβετία.