Mundostories #223 Οι ισοπαλίες με τα μεγαλύτερα σκορ στα Μουντιάλ

🏆 Οι ισοπαλίες με τα μεγαλύτερα σκορ στα Μουντιάλ

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 223 👇

Ποδόσφαιρο σημαίνει γκολ και τα γκολ δίνουν τη νίκη. Αλλά… όχι πάντα. Καμερούν και Σερβία προσέφεραν πλούσιο θέαμα, σημείωσαν από 3 γκολ, αλλά κανείς δεν χάρηκε Ωστόσο το τελικό 3-3 δεν ήταν η μεγαλύτερη ισοπαλία που έχει καταγραφεί στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Το 1954 στην Ελβετία, Αγγλία και Βέλγιο ήρθαν ισόπαλες 3-3 αλλά, με ένα… περίεργο σύστημα διεξαγωγής που ίσχυσε τότε, αν και ήταν ματς ομίλου προβλεπόταν παράταση σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο. Και η λήξη της, τις βρήκε ισόπαλες 3-3 (26’ και 63’ Μπρόουντις, 36’ και 91’ Λοφτχάους / 5’ και 71’ Ανούλ, 67’ Κόπενς, 94’ αυτ. Ντίκινσον).

Αντίθετα… κανονικό 4-4 ήταν αυτό ανάμεσα σε Σοβιετική Ενωση και Κολομβία στη Χιλή το 1962 σε ματς για τη 2η αγωνιστική των ομίλων. Μάλιστα οι Σοβιετικοί είχαν προηγηθεί με 3-0 ως το 11ο λεπτό (!) αλλά δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν τη νίκη (8’ και 11’ Ιβάνοφ, 10’ Τσισλένγκο, 56’ Πονεντέλνικ / 21’ Ασέρος, 68’ Σολμ 72’ Ράδα, 86’ Κλίνγκερ 86’).

Το πρώτο, χρονικά, 4-4 σε Μουντιάλ έλαβε χώρα το 1938 ανάμεσα σε Βραζιλία και Πολωνία το 1938 σε νοκ άουτ αγώνα που κρίθηκε υπέρ της «σελεσάο» με 6-5 στην παράταση, με χατ-τρικ του Λεονίντας ντα Σίλβα από τη μια και καρέ τερμάτων του Ερνστ Βιλιμόφσκι από την άλλη.

Και, πλην του Αγγλίας – Βελγίου του ’54 και του Καμερούν – Σερβίας 3-3 φέτος, άλλες τρεις ισοπαλίες (στα 90λεπτα) με 3-3 έλαβαν χώρα σε Μουντιάλ: Παραγουάη – Γιουγκοσλαβία 3-3 το 1958, Σενεγάλη – Ουρουγουάη το 2002 και Πορτογαλία – Ισπανία το 2018 με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο.