Mundostories #252 Ο μόνος αποκλεισμός της Ολλανδίας σε προημιτελικό

🏆 Ο μόνος αποκλεισμός της Ολλανδίας σε προημιτελικό

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 252 👇

Πώς γίνεται η Ολλανδία να έχει λάβει μέρος σε τρεις τελικούς Μουντιάλ αλλά να έχει τέσσερις παρουσίες σε προημιτελικούς με έναν αποκλεισμό; Γίνεται διότι απουσιάζουν από την καταμέτρηση τα Μουντιάλ του 1974, του 1978 και του 1982 που δεν είχαν προημιτελικά αλλά δεύτερη φάση ομίλων. Και σε δύο εξ αυτών οι «οράνιε» έφτασαν ως τον τελικό.

Σε προημιτελικό, λοιπόν, η Ολλανδία έφτασε για πέμπτη φορά. Οι επιτυχίες της ήταν το 1998 στη Μασσαλία ενάντια (συμπτωματικά) στην Αργεντινή με 2-1, το 2010 στο Πορτ Ελίζαμπεθ με 2-1 επί της Βραζιλίας με ισάριθμα τέρματα του Βέσλι Σνάιντερ και, το 2014 στο Σαλβαδόρ, στα πέναλτι επί της Κόστα Ρίκα μετά το 0-0 των 120 λεπτών. Ο μόνος της αποκλεισμός προηγήθηκε χρονικά: ήταν το 1994…

Στις 9 Ιουλίου του 1994 στο γήπεδο «Κότον Μπόουλ» του Ντάλας, στο Τέξας των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, η Βραζιλία έπαιξε με την Ολλανδία. Τα 24 χρόνια χωρίς Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν πολλά για τη «σελεσάο», αλλά και η γενιά των Ολλανδών έμοιαζε έτοιμη να πρωταγωνιστήσει… Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, όλοι πίστευαν ότι η συνέχεια θα είναι ανάλογη και οι αντίπαλοι θα προσπαθήσουν να προφυλάξουν τις άμυνες τους. Στο 53′ όμως μετά από υπέροχη συνεργασία, ο θρυλικός Ρομάριο (5 γκολ συνολικά σε εκείνο το Μουντιάλ) με όμορφο πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τη «σελεσάο». Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπεμπέτο με το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα, σ’ ένα γκολ που έμεινε στις μνήμες των παλαιότερων για τον πανηγυρισμό του Βραζιλιάνου στράικερ…

Η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ μείωσε στο 64′ με τον Ντένις Μπέργκαμπ, ενώ στο 76′ ο Άαρον Βίντερ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα! Όλα έδειχναν παράταση, αλλά φευ. Ο… πρόγονος του Ρομπέρτο Κάρλος, Μπράνκο, πήρε φόρα και με αριστερό συρτό σουτ νίκησε τον Ντε Γκόι για να στείλει την ομάδα του στους «4» της διοργάνωσης, σ’ ένα από τα ομορφότερα και πιο συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδια στην ιστορία του Μουντιάλ.