Mundostories #253 Η Αργεντινή αποκλείεται πάντα… από Ευρωπαίους

🏆 H Αργεντινή αποκλείεται πάντα… από Ευρωπαίους

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 253 👇

Σερί που κρατά 92 χρόνια είναι αυτό… Από το 1930 που ηττήθηκε στον τελικό του Μουντιάλ από την οικοδέσποινα Ουρουγουάη με 4-2, η Αργεντινή αποκλείστηκε ή έχασε σε αγώνα νοκ άουτ μόνο από ευρωπαϊκές χώρες. Επί συνόλω, εννέα!

1934: στον 1ο γύρο κιόλας αντιμετώπισε τη Σουηδία και ηττήθηκε με 3-2 δεχόμενη το γκολ της ήττας στο 79’ από τον Κνουτ Κρόον.

1966: ήττα με 1-0 στα προημιτελικά από τη διοργανώτρια Αγγλία με τέρμα του Τζεφ Χαρστ στο 78’.

1990: ήττα με 1-0 στον τελικό της Ρώμης από τη Δυτική Γερμανία, από αμφισβητούμενο πέναλτι στο 85’.

1994: αποκλεισμός με 3-2 στους «16» από τη Ρουμανία, μειώνοντας στο τέλος με τον Αμπελ Μπάλμπο.

1998: ήττα με 2-1 από την Ολλανδία στη Μασσαλία με τέρμα του Ντένις Μπέργκαμπ στο 90’.

2006: αποκλεισμός από τη Γερμανία στα πέναλτι, στον προημιτελικό, δεχόμενη την ισοφάριση στο 80’ από τον Μίροσλαβ Κλόζε.

2010: ξανά στα προημιτελικά, ξανά με τη Γερμανία αλλά αυτή τη φορά αποκλεισμός με 4-0.

2014: ήττα στην παράταση του τελικού του «Μαρακανά» από τη Γερμανία στην παράταση.

2018: αποκλεισμός στους «16» με 4-3 από τη Γαλλία.