Mundostories #269 Σχεδόν αλύγιστη μετά το 90’ η Αργεντινή

🏆 Σχεδόν αλύγιστη μετά το 90’ η Αργεντινή!

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 269 👇

Ως και φέτος, δέκα φορές αγώνες της Αργεντινής στα νοκ άουτ του Μουντιάλ κρίθηκαν μετά το 90λεπτο. Και η «αλμπισελέστε» έχει… να λέει ότι το ποσοστό επιτυχία της ανέρχεται στο 80% με 5/6 προκρίσεις στα πέναλτι και 3/4 στις παρατάσεις!

Και στις δύο περιπτώσεις ήταν απέναντι στη Γερμανία…

1978, τελικός: Αργεντινή – Ολλανδία 3-1 παρ. Ήταν η πρώτη φορά της που είδε αγώνα στο Μουντιάλ να κρίνεται μετά την κανονική διάρκεια και συνδυάστηκε με το πρώτο της τρόπαιο! Τα γκολ των Μάριο Κέμπες στο 105’ και Ρικάρδο Μπερτόνι στο 115’ της χάρισαν το τρόπαιο.

1990, προημιτελικός: Αργεντινή – Γιουγκοσλαβία 0-0 και 3-2 πέν. Ο Σέρχιο Γκοϊκοτσέα έδειξε την κλάση του ενάντια στους «πλάβι» που από το 31’ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του… δικού μας, Ρέφικ Σαμπανάζοβιτς! Οι Ντράγκαν Στοΐκοβιτς, Ντράγκολιουμπ Μπρνόβιτς και Φαρούκ Χατζίμπεγκιτς δεν ευστόχησαν.

1990, ημιτελικός: Αργεντινή – Ιταλία 1-1 και 4-3 πέν. Ο ιστορικός αγώνας της Νάπολη η οποία κατά πλειονότητα στήριζε το δικό της παιδί, τον Ντιέγκο Μαραντόνα, και όχι την εθνική ομάδα της χώρας! Οι Ρομπέρτο Ντοναντόνι και Αλντο Σερένα… μοιραίοι για τους «ατζούρι».

1998, φάση των «16»: Αργεντινή – Αγγλία 2-2 και 4-3 πέν. Ματσάρα στο Σεντ Ετιέν με το σκορ διαμορφωμένο από το 47’ και τον Ντέιβιντ Μπέκαμ να αποβάλλεται στο 47’. Οι Πολ Ινς και Ντέιβιντ Μπάτι αστόχησαν για τους Αγγλους.

2006, φάση των «16»: Αργεντινή – Μεξικό 2-1 παρ. Η γκολάρα του Μάξι Ροντρίγκες στο 98’ άφησε εμβρόντητους τους παίκτης της «τρι» και το κοινό στη Λειψία, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν.

2006, προημιτελικός: Αργεντινή – Γερμανία 1-1 και 2-4 πέν. Ο πρώτος, ιστορικός βέβαια, αποκλεισμός της Αργεντινής σε νοκ άουτ μετά το 90λεπτο έλαβε χώρα στο Βερολίνο, με τους Ρομπέρτο Αγιάλα (που είχε σκοράρει στο 49’) και Εστέμπαν Καμπιάσο να μην ευστοχούν στη… ρώσικη ρουλέτα.

2014, φάση των «16»: Αργεντινή – Ελβετία 1-0 παρ. Οικτρή εμφάνιση από τους Αργεντίνους και πρόκριση στο 118’ με τέρμα του Ανχελ ντι Μαρία επί της ομάδας του Οτμαρ Χίτζφελντ.

2014, ημιτελικός: Αργεντινή – Ολλανδία 0-0 και 4-2 πέν. Υπνε που… παίρνεις τα παιδιά ο αγώνας, με… μοιραίους για τους «οράνιε» τους Ρον Φλάαρ (που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα…) και Βέσλι Σνάιντερ.

2014, τελικός: Αργεντινή – Γερμανία 0-1 παρ. Το τέρμα του Μάριο Γκέτσε στο 113’ έκρινε το τρόπαιο στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, στο μόλις δεύτερο ματς στην ιστορία που η Αργεντινή απέτυχε σε παράταση ή πέναλτι.

2022, προημιτελικός: Αργεντινή – Ολλανδία 2-2 και 4-3 πέν. Οι «οράνιε» ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Βουτ Βέγκχορστ αλλά οι Βίρτζιλ φαν Ντάικ και Στίβεν Μπέργκχαους είδαν τα πέναλτί τους να αποκρούονται από τον Εμιλιάνο Μαρτίνες.