ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός. Έχουν… προηγούμενα στο Κύπελλο

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός. Έχουν… προηγούμενα στο Κύπελλο

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ βρίσκονται αντίπαλοι στο θεσμό του Κυπέλλου για 18η φορά, το ζευγάρι να συνθέτει τον τελικό μερικούς μήνες πριν. Ήταν μάλιστα, τον Μάιο του ’22, ο πέμπτος μεταξύ τους τελικός, με το «τριφύλλι» να κατακτά αυτούς του 1955, του 1977, του 2014 και του 2022 και ο ΠΑΟΚ τον τελικό του 1972.

Στα συνολικά 24 παιχνίδια τους στη διοργάνωση, ο ΠΑΟ προηγείται με 10 νίκες έναντι 9, συν τρεις ισοπαλίες.

Σε, δε, διπλά παιχνίδια ανεξαρτήτως έξτρα χρόνου (ήτοι παράτασης – δεν έχουν πάει ποτέ στα πέναλτι σε μεταξύ τους!) ο Παναθηναϊκός μετρά 5 προκρίσεις και ο ΠΑΟΚ τέσσερις, με τις τελευταίες δύο να του ανήκουν (στα ημιτελικά το 2016-17 και στα προημιτελικά το 2020-21).

Όσο για τα διπλά παιχνίδια με πρώτο, χρονικά, στη Θεσσαλονίκη; Δύο προκρίσεις ήταν «πράσινες» (στα ημιτελικά το 1981-82 με 1-0 και 0-2) και στα προημιτελικά το 2006-07 (2-1 και 1-3 στην παράταση) και μια «ασπρόμαυρη» (στα προημιτελικά το 2020-21 με 2-0 και 1-0). Κοινή συνισταμένη, οι 3/3 νίκες του ΠΑΟΚ στο πρώτο…

Η φετινή τους είναι η έκτη φορά που «πράσινοι» και «ασπρόμαυροι» ανταμώνουν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με τον ΠΑΟ να προηγείται με 3-2 σε προκρίσεις ενώ από τις πέντε, οι τρεις φορές ήταν σε μονό, νοκ άουτ αγώνα.

Το 1967-68 ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 στην Τούμπα στην παράταση με γκολ του Πιτυχούτη και ο ΠΑΟΚ… απάντησε το 1970-71 με 3-2, ξανά στη Θεσσαλονίκη, με 3-2, με γκολ των Σαράφη, Παρίδη, αυτογκόλ του Βλάχου και σε αγώνα που διεξήχθη λίγα 24ωρα μετά την πρόκριση των «πράσινων» στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, με το 3-0 επί του Ερυθρού Αστέρα στη Λεωφόρο.

Η τρίτη φορά στους «8» και τελευταία σε μονό αγώνα ήταν το 1972-73, ξανά… μανά στην Τούμπα και με πρόκριση του «δικεφάλου» με 2-0, με ισάριθμα τέρματα του Παρίδη.

Πέρασαν 34 χρόνια για να συναντηθούν ξανά στα προημιτελικά, σε διπλά ματς πλέον. Το 2006-07 ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 στην Τούμπα με γκολ από Κωνσταντινίδη και Μίετσελ αλλά το τέρμα του Μάντζιου αποδείχθηκε… χρυσάφι για τον Παναθηναϊκό, που προκρίθηκε με 3-1 στην παράταση της ρεβάνς με δύο του Μάντζιου κι ένα του Ιβανσιτς.

Και, το 2020-21, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ. Ξανά με πρώτο προημιτελικό στην Τούμπα, ο «δικέφαλος» προκρίθηκε με δύο νίκες, 2-0 στο πρώτο (με Βιεϊρίνια και βαρέλα) και 1-0 στη ρεβάνς με τέρμα του Σφιντέρσκι.

Επί των αγωνιστικών, ο ΠΑΟΚ έρχεται από την… γκέλα με τον ΟΦΗ στην Τούμπα, αποτέλεσμα που τον άφησε 9 βαθμούς πίσω από την κορυφή, πάντως διεύρυνε το αήττητο στο 9-1-0 ανεξαρτήτως έδρας διοργάνωσης. Εννοείται ότι Κύπελλο μπαίνει πλέον σε πρώτο πλάνο. Ο Παναθηναϊκός… έσπασε την «κατάρα» που τον ήθελε επί έξι χρόνια και οκτώ παιχνίδια να μη νικά στα Γιάννινα, επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ και παρέμεινε στην κορυφή και σε απόσταση 4 βαθμών από την ΑΕΚ.

Σημαντικό και για τις δύο ότι θα συναντηθούν τρεις φορές σε μια εβδομάδα! Την Τετάρτη 18/1 στην Τούμπα στον πρώτο προημιτελικό, την Κυριακή 21/1 στη Λεωφόρο για το πρωτάθλημα και την Τετάρτη 25/1 ξανά στη Λεωφόρο στον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου.