ΑΕΚ – Ολυμπιακός. Έχουν… προηγούμενα στο Κύπελλο

Δυόμισι χρόνια μετά τον μεταξύ τους τελικό στο Πανθεσσαλικό, Σεπτέμβρη του 2020 ελέω πανδημίας, ΑΕΚ και Ολυμπιακός ανταμώνουν στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Αλλά και για πρώτη φορά μετά από 22 ολόκληρα χρόνια συναντιούνται στη Νέα Φιλαδέλφεια για το Κύπελλο.

Τότε, άνοιξη του 2001 για τον 3ο, γύρο, το παιχνίδι δεν έμελλε να τελειώσει ποτέ λόγω των όσων συνέβησαν στο γήπεδο και τις διαμαρτυρίες για τη διαιτησία του Ποντίκη που άφησε την ΑΕΚ με εννέα παίκτες, ενώ ο Πέτρος Στάθης ζήτησε από τους παίκτες του να πέσουν κάτω και να προσποιηθούν τους τραυματίες. Το σκορ ήταν 1-1, αλλά εντέλει το ματς κατέληξε στον Ολυμπιακό με 2-0 «στα χαρτιά». Στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, ο Γιάννης Παθιακάκης έριξε λευκή πετσέτα, η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν καταιγιστική και νίκησε με 6-1, ξεπλένοντας και τον διασυρμό του 1978.

Ένα χρόνο νωρίτερα, το 2000 για την προημιτελική φάση, οι δυο ομάδες στο ΟΑΚΑ ήρθαν ισόπαλες 1-1 με γκολ των Λάκη και Αλεξανδρή, ενώ στη ρεβάνς της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και με το 3-0 πέρασε στην 4άδα, με σκόρερ τους Νικολαΐδη, Κοπιτσή και Πέτκοφ (ως το 48’).

Συνολικά, στο Κύπελλο, ανεξαρτήτως έδρας και φάσης του θεσμού, η ΑΕΚ έχει 22 νίκες, ο Ολυμπιακός 16 και 7 αγώνες έληξαν ισόπαλοι. Μια εκ των ισοπαλιών αποτελεί κι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου: 4-4 (!) στον τελικό του 2009 στο ΟΑΚΑ. Τότε που η «Ενωση» του Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε προηγηθεί με δύο γκολ του Μπλάνκο ως το 8’, οι «ερυθρόλευκοι» του Ερνέστο Βαλβέρδε ισοφάρισαν ως το 70’με Ντάρμπισαϊρ και Ντουντού, ο Σκόκο στο 90’ έδειχνε να δίνει τέλος στον τελικό αλλά στο 96’ ο Ντάρμπισαϊρ έκανε το 3-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί όπου οι Γκαλέτι στο 102’ και Σκόκο στο 107’ έστειλαν το ματς στα πέναλτι κι ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν με εννέα παίκτες (λόγω των αποβολών των Γκαλέτι και Αβραάμ). Κι εκεί, σε έναν… μαραθώνιο 34 εκτελέσεων ο Ολυμπιακός επικράτησε με 15-14 και κατέκτησε το τρόπαιο!

Επιμέρους με γηπεδούχο την ΑΕΚ (σε Νέα Φιλαδέλφεια, ΟΑΚΑ, Λεωφόρο), ο απολογισμός είναι οριακά υπέρ της ΑΕΚ με 10-1-8, εξαιρουμένων των τελικών που έλαβαν χώρα στο Ολυμπιακό Στάδιο. Μόνη τους ισοπαλία στο 90λεπτο ήταν το 1996 με 1-1 (σε ρεβάνς νίκης της «Ενωσης» με 3-1) ενώ το 2001 διεκόπη στο ΟΑΚΑ το ματς με το σκορ στο 1-1 στο 69ο λεπτό (και κατακυρώθηκε με 0-2 υπέρ του Ολυμπιακού).

Όσο για τα άλλα τους ανταμώματα στα ημιτελικά; Ανεξαρτήτως αν ήταν μονά ή διπλά τα παιχνίδια, η φετινή τους θα είναι η 12η φορά, με την ΑΕΚ να μετρά 6 προκρίσεις και τον Ολυμπιακό 5. Τις 7/11 φορές έδωσαν μονό ημιτελικό (4-3 οι προκρίσεις) και σε διπλά ματς, όπως φέτος, έχουν μοιραστεί τις προκρίσεις. Δύο για τον Ολυμπιακό (το 1993 με 1-0 και ήττα 3-2 στην παράταση) και το 2005 (με 1-0 στο ΟΑΚΑ και 2-1 στην παράταση της ρεβάνς του Καραϊσκάκη) κι άλλες δύο για την ΑΕΚ (2-1 και 1-0 το 1997, 2-1 εκτός και 0-1 εντός το 2017).

Σε ημιτελικό, αλλά νοκ άουτ, ήταν η προαναφερθείσα 6άρα της ΑΕΚ: τον Μάιο του 1978 είχε επικρατήσει με 6-1 του Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια και ως και το «Φως των Σπορ» υποχρεώθηκε να βάλει τίτλο «ΑΕΚάρα ομαδάρα, έκανε σκόνη τον Ολυμπιακό».