Menu
Ο απόλυτος οδηγός! Οι ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τη σεζόν 2023-24!

Ο απόλυτος οδηγός! Οι ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τη σεζόν 2023-24!

Μετά την ολοκλήρωση του Champions League 2022-23 που βρήκε θριαμβεύτρια τη Μάντσεστερ Σίτι (1-0 την Ίντερ στον τελικό), σε λίγες ημέρες ξεκινάει επί της ουσίας και η επόμενη «έκδοση» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (στην οποία θα λάβουν μέρος συνολικά 78 σύλλογοι), με την κλήρωση του αρχικού προκριματικού γύρου με τις 4 ομάδες που κατέκτησαν τα πρωταθλήματά στις χώρες με το χαμηλότερο ranking της UEFA.

Η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί στις προκριματικές σειρές του επόμενου Champions League για πρώτη φορά μετά από χρόνια με δύο ομάδες, την πρωταθλήτρια ΑΕΚ και τον δευτεραθλητή Παναθηναϊκό, στο Europa League από τον Ολυμπιακό και στο Conference League από ΠΑΟΚ και Αρη. Βεβαίως, τυχόν αποκλεισμοί των πρώτων τους οδηγούν στην αμέσως επόμενη διοργάνωση μιας και υπάρχει… μαξιλαράκι ασφαλείας.

Φερ’ ειπείν η ΑΕΚ ακόμη και δύο αποκλεισμούς να υποστεί, θα μπει ούτως ή άλλως στους ομίλους του Conference League άρα έχει δεδομένα δέκα ευρωπαϊκά παιχνίδια, αντίθετα ο Παναθηναϊκός πρέπει να κάνει έστω και μία πρόκριση.

Πότε ξεκινούν οι ελληνικές ομάδες

Πρώτος θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός απ’ τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League, στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών, παίζοντας στις 25-26 Ιουλίου και 1-2 Αυγούστου. Αντίπαλός του θα είναι είτε η βελγική Γκενκ, είτε η ουκρανική Ντνίπρο, που θα προκύψει απ’ την κλήρωση της 21ης Ιουνίου. Αν προκριθεί θα συνεχίσει στον γ’ προκριματικό του Champions League, ενώ αν αποκλειστεί θα «υποβιβαστεί» στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League.

Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει απ’ τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League και το μονοπάτι των πρωταθλητών (8-9 Αυγούστου και 15 Αυγούστου οι αγώνες της), μαθαίνοντας τον αντίπαλό της στην κλήρωση της 24ης Ιουλίου. Αν προκριθεί θα συνεχίσει στα play offs του Champions League, ενώ αν αποκλειστεί θα «υποβιβαστεί» στα play offs του Europa League.

Στο Europa League ο Ολυμπιακός θα μάθει το αντίπαλό του στις 24 Ιουλίου, δίνοντας τους πρώτους αγώνες του στον 3ο προκριματικό γύρο στις 10 και 17 Αυγούστου 2023, αν και λογικά θα έχει εικόνα γι’ αυτόν που θα βρει στο διάβα του, απ’ το φινάλε των αγώνων του 3ου προκριματικού του Champions League, καθώς θα «πάρει» σαν ζευγάρι τους τον έναν απ’ τους δύο ηττημένους απ’ το μονοπάτι των μη πρωταθλητών. Εκεί δηλαδή που θα συμμετάσχει ο Παναθηναϊκός. Αν αποκλειστεί ο Παναθηναϊκός στο Champions League και πάει στον 3ο προκριματικό του Europa League, τότε αυτόματα οι «ερυθρόλευκοι» θα «πάρουν» ως αντίπαλο την άλλη αποκλεισμένη ομάδα.

Στο Conference League η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί στη διοργάνωση από τον ΠΑΟΚ και τον Άρη, που θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους απ’ τον 2ο προκριματικό γύρο στις 27 Ιουλίου και 3 Αυγούστου (η κλήρωση στις 21 Ιουνίου), γνωρίζοντας πως θα χρειαστούν να περάσουν τρεις προκριματικές σειρές για να φτάσουν στους ομίλους πως δεν θα έχουν… δεύτερη ευκαιρία, καθώς αν αποκλειστούν, μένουν εκτός συνέχειας από τα Κύπελλα Ευρώπης.

Champions League 2023-24

Η πρώτη κλήρωση της νέας σεζόν θα γίνει στις 13 Ιουνίου, ενώ οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 27 Ιουνίου 2023 με τη διεξαγωγή των ημιτελικών του αρχικού προκριματικού γύρου και στις 30 Ιουνίου με τον «τελικό» της συγκεκριμένης φάσης.

Η Ελλάδα ως 15η στο ranking της UEFA τη σεζόν 2021-22, θα εκπροσωπηθεί στις προκριματικές σειρές του επόμενου Champions League για πρώτη φορά μετά από χρόνια με δύο ομάδες, την πρωταθλήτρια ΑΕΚ και τον δευτεραθλητή Παναθηναϊκό.

Προ-προκριματικός γύρος (οι αγώνες 27 έως 30/6)

ΙσχυροίΑδύναμοι
Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)Αθλέτικ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες (Ανδόρα)

1ος προκριματικός γύρος (11-12 και 18-19/7)

Μονοπάτι πρωταθλητών

ΙσχυροίΑδύναμοι
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)Κλάκσβικαρ (Νήσοι Φερόε)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)Ράκοφ (Πολωνία)
Σέριφ Τίρασπολ (Μολδαβία)Παρτιζάνι (Αλβανία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)Χάκεν (Σουηδία)
Αστάνα (Καζακστάν)Φαρούλ Κονστάντζα (Ρουμανία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)Βαλμιέρα (Λετονία)
Ζάλγκιρις (Λιθουανία)Μπαλκάνι (Κόσοβο)
HJK Ελσίνκι (Φινλανδία)Λάρνε (Βόρεια Ιρλανδία)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)Ουράρτου (Αρμενία)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)Εσπεράνζ (Λουξεμβούργο)
Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία)Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία)
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία)Νικητής 1ου προκριματικού*

2ος προκριματικός γύρος (οι αγώνες 25-26/7 και 1-2/8)

Μονοπάτι πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)Αστάνα* (Καζακστάν)
Κοπεγχάγη (Δανία)Μακάμπι Χάιφα* (Ισραήλ)
Γαλατασαράι (Τουρκία)Ζάλγκιρις* (Λιθουανία)
Φερεντσβάρος* (Ουγγαρία)HJK Ελσίνκι* (Φινλανδία)
Καραμπάχ* (Αζερμπαϊτζάν)Φλόρα Ταλίν* (Εσθονία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας* (Σλοβακία)Σάμροκ Ρόβερς* (Ιρλανδία)
Μόλντε (Νορβηγία)Δε Νιου Σεντς* (Ουαλία)
Λουντογκόρετς* (Βουλγαρία)Ολίμπια Λιουμπλιάνας* (Σλοβενία)
Σέριφ Τίρασπολ* (Μολδαβία)Ζρίνσκι Μόσταρ* (Βοσνία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)Άρης Λεμεσού (Κύπρος)
Μονοπάτι μη πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ντνιέπρ (Ουκρανία)Σερβέτ (Ελβετία)
Γκενκ (Βέλγιο)Παναθηναϊκός

3ος προκριματικός γύρος (8-9 και 15/8)

Μονοπάτι πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ντινάμο Ζάγκρεμπ* (Κροατία)Μόλντε* (Νορβηγία)
Κοπεγχάγη* (Δανία)Λουντογκόρετς* (Βουλγαρία)
Γαλατασαράι* (Τουρκία)Σέριφ Τίρασπολ* (Μολδαβία)
Φερεντσβάρος* (Ουγγαρία)ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ* (Λευκορωσία)
Καραμπάχ* (Αζερμπαϊτζάν)Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας* (Σλοβακία)ΑΕΚ
Μονοπάτι μη πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ρέιντζερς (Σκωτία)Γκενκ* (Βέλγιο)
Μπράγκα (Πορτογαλία)Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)
PSV Αϊντχόφεν (Ολλανδία)Ντνιέπρ (Ουκρανία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία)

Play offs (οι αγώνες 22-23 και 29-30/8)

Μονοπάτι πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ντινάμο Ζάγκρεμπ* (Κροατία)Φερεντσβάρος* (Ουγγαρία)
Κοπεγχάγη* (Δανία)Καραμπάχ* (Αζερμπαϊτζάν)
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)Σλόβαν Μπρατισλάβας* (Σλοβακία)
Γαλατασαράι* (Τουρκία)Αντβέρπ (Βέλγιο)
Μονοπάτι μη πρωταθλητών 
ΙσχυροίΑδύναμοι
Ρέιντζερς* (Σκωτία)PSV Αϊντχόφεν* (Ολλανδία)
Μπράγκα* (Πορτογαλία)Μαρσέιγ* (Γαλλία)

Φάση ομίλων – Τα γκρουπ δυναμικότητας

1ο Γκρουπ2ο Γκρουπ
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Σεβίλλη (Ισπανία)Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)Ίντερ (Ιταλία)
Νάπολι (Ιταλία)Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)Λειψία (Γερμανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)Πόρτο (Πορτογαλία)
Φέγενορντ (Ολλανδία)Άρσεναλ (Αγγλία)
3ο Γκρουπ4ο Γκρουπ
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)Κοπεγχάγη* (Δανία)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)Γιουνγκ Μπόις* (Ελβετία)
Ντινάμο Ζάγκρεμπ* (Κροατία)Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Ρέιντζερς* (Σκωτία)Γαλατασαράι* (Τουρκία)
Μίλαν (Ιταλία)Σέλτικ (Σκωτία)
Μπράγκα* (Πορτογαλία)Νιούκαστλ (Αγγλία)
Λάτσιο (Ιταλία)Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)Λανς (Γαλλία)

-Σίτι και Σεβίλλη ως κάτοχοι των Champions League και Europa League αντίστοιχα.

* Θέσεις που θα προκύψουν από τα προκριματικά, επιλέχθηκαν οι πιο ισχυρές του ranking.

Europa League 2023-24

Η δεύτερη τη τάξει ποδοσφαιρική διοργάνωση της UEFA, το Europa League θα ξεκινήσει την 53η έκδοσή του (και 15η μ’ αυτή την ονομασία) από τον Αύγουστο μέσα από τον 3ο προκριματικό γύρο στον οποίο θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα ο Ολυμπιακός, έχοντας μπροστά του δύο γύρους μέχρι να καταφέρει να φτάσει στη φάση των ομίλων.

Εξασφαλισμένη παρουσία στη φάση των ομίλων έχουν ήδη 12 ομάδες από την Αγγλία, την Ισπανία, την Ιταλία, τη Γερμανία, τη Γαλλία και την Πορτογαλία και οι υπόλοιπες 20 της φάσης των ομίλων, θα προκύψουν απ’ τις δύο προκριματικές σειρές -τον 3ο προκριματικό και τα play offs -με τη συμμετοχή (και) των ομάδων που θα αποκλειστούν από τον 2ο, τον 3ο προκριματικό και τα play offs του Champions League.

3ος προκριματικός γύρος (οι αγώνες 10 και 17/8)

ΙσχυροίΑνίσχυροι
Ολυμπιακός*
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)*

Οι υπόλοιπες θέσεις θα καλυφθούν από:

-10 ομάδες που θα αποκλειστούν από τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, απ’ το δρόμο των πρωταθλητών.

-2 ομάδες που θα αποκλειστούν από τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, απ’ το δρόμο των μη πρωταθλητών.

Play offs (οι αγώνες 24 και 31/8)

  • Άγιαξ (Ολλανδία)
  • ΛΑΣΚ Λίντσερ (Αυστρία)
  • Αμπερντίν (Σκωτία)
  • Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
  • Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
  • Σεν Ζιλουάζ (Βέλγιο)
  • Λουγκάνο (Ελβετία)

Οι υπόλοιπες θέσεις θα καλυφθούν από:

-6 ομάδες που θα αποκλειστούν απ’ τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

-7 ομάδες που θα προκριθούν απ’ τον 3ο προκριματικό του Europa League.

Φάση ομίλων – Τα γκρουπ δυναμικότητας

Στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας θα μπουν:

  • Γουέστ Χαμ (Αγγλία)
  • Λίβερπουλ (Αγγλία)
  • Ρόμα (Ιταλία)
  • Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
  • Λέβερκουζεν (Γερμανία)
  • Αταλάντα (Ιταλία)

Σε άλλα γκρουπ, ανάλογα με το ranking τους, θα μπουν:

  • Μπράιτον (Αγγλία)
  • Μπέτις (Ισπανία)
  • Φράιμπουργκ (Γερμανία)
  • Τουλούζ (Γαλλία)
  • Ρεν (Γαλλία)
  • Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (Πορτογαλία)

Οι υπόλοιπες θέσεις θα καλυφθούν ως εξής:

-4 ομάδες οι οποίες θα αποκλειστούν απ’ τα play offs του Champions League.

-2 ομάδες οι οποίες θα αποκλειστούν απ’ το μονοπάτι των μη πρωταθλητών των play offs του Champions League.

-4 ομάδες οι οποίες θα αποκλειστούν απ’ τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών.

-10 ομάδες που θα προκύψουν από τα play offs του Europa League.

Conference League 2023-24

Η τρίτη τη τάξει ποδοσφαιρική διοργάνωση της UEFA, το Europa Conference League ετοιμάζεται να μπει στον τρίτο χρόνο ζωής της με τον 1ο προκριματικό γύρο που θα ξεκινήσει στις 13 Ιουλίου.

Η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί στη διοργάνωση από τον ΠΑΟΚ και τον Άρη, που θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους απ’ τον 2ο προκριματικό γύρο.

1ος προκριματικός γύρος (οι αγώνες 13 και 30 Ιουλίου)

ΙσχυροίΑδύναμοι
Ντούντελανζ (Λουξεμβούργο)Τιράνα (Αλβανία)
Ρίγα (Λετονία)Ζίλινα (Σλοβακία)
Μάριμπορ (Σλοβενία)Τορπέντο Κουταΐσι (Γεωργία)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Βαντούζ (Λίχτενσταϊν)Βλάζνια Σκόδρας (Αλβανία)
Ντουνάιτσκα (Σλοβακία)Βίκινγκουρ (Νήσοι Φερόε)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Πιούνικ (Αρμενία)Μακεντόνιγια (Βόρεια Μακεδονία)
Αλασκέρτ (Αρμενία)Πανεβέζις (Λιθουανία)
Σουτσιέτσκα (Μαυροβούνιο)Χόνκα (Φινλανδία)
Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)
Σεράγεβο (Βοσνία)Μπάλζαν (Μάλτα)
RFS Ρίγα (Λετονία)Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία)
Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν)Τζιλιάνι (Κόσοβο)
Β36 Τόρσαβν (Νήσοι Φερόε)Ντουκατζίνι (Κόσοβο)
Αραράτ (Αρμενία)Χάκα (Φινλανδία)
Γκζίρα (Μάλτα)Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)Μπιρκίκαρα (Μάλτα)
Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία)Γκλεντόραν (Βόρεια Ιρλανδία)
Κόναχ’ς Κουέι (Ουαλία)Τρανς Νάρβα (Εσθονία)
Μιλσάμι (Μολδαβία)Εγκελμαν (Λιθουανία)
ΗΒ Τόρσαβν (Νήσοι Φερόε)Ισλοχ (Λευκορωσία)
Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)Ακουρέρι (Ισλανδία)
Ντομζάλε (Σλοβενία)Εγκνάτια Προγκοζίνε (Αλβανία)
Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)Πένιμποντ (Ουαλία)
Πρόγκρες Νίκενκορντ (Λουξεμβούργο)Αβερφόρντγουεστ (Ουαλία)
Ντινάμο Μπατούμι (Γεωργία)Μάγκπις (Γιβραλτάρ)
Ιντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες (Ανδόρα)Αρσεναλ Τίβατ (Μαυροβούνιο)
Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)Βίρτους (Σαν Μαρίνο)
Πάιντε (Εσθονία)Κόσμος (Σαν Μαρίνο)

2ος προκριματικός γύρος (οι αγώνες 27 Ιουλίου και 3 Αυγούστου)

ΙσχυροίΑδύναμοι
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)Τόμπολ Κοστανάι* (Καζακστάν)
Βασιλεία (Ελβετία)Πετροκούμπ (Μολδαβία)
Γάνδη (Βέλγιο)Β36 Τόρσαβν* (Νήσοι Φερόε)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)Ντρίτα (Κόσοβο)
Κλουζ (Ρουμανία)Αραράτ* (Αρμενία)
Μίντιλαντ (Δανία)Βοϊβοντίνα Νόβι Σαντ (Σερβία)
ΠΑΟΚΑδανα Ντεμίρσπορ (Τουρκία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)Λουκέρνη (Ελβετία)
Πλζεν (Τσεχία)Γκζίρα* (Μάλτα)
Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)Λεβάντια Ταλίν* (Εσθονία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)
Χάποελ Μπιρ Σεβά (Ισραήλ)Μποχέμιανς Πράγας (Τσεχία)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)ΑGF Ααρχους (Δανία)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)Ντινάμο Μινσκ* (Λευκορωσία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)Κόναχ’ς Κουέι* (Ουαλία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)Μιλσάμι* (Μολδαβία)
Τβέντε (Ολλανδία)ΗΒ Τόρσαβν* (Νήσοι Φερόε)
Ριέκα (Κροατία)Γιουρόπα* (Γιβραλτάρ)
Βιτόρια Γκιμαράες (Πορτογαλία)Ντομζάλε* (Σλοβενία)
FCSB (Ρουμανία)Σάντα Κολόμα* (Ανδόρα)
Λέγκια Βαρσωβίας (Πολωνία)Πρόγκρες* (Λουξεμβούργο)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)κυπελλούχος Ισραήλ*
Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)Χάμαρμπι (Σουηδία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)Κάλμαρ (Σουηδία)
Ομόνοια (Κύπρος)Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)Ντινάμο Μπατούμι* (Γεωργία)
Ρίγα* (Λετονία)Ιντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες* (Ανδόρα)
Μάριμπορ* (Σλοβενία)Κρουσέιντερς* (Βόρεια Ιρλανδία)
Κουόπιο (Φινλανδία)Κάουνο Ζάλγκιρις (Λιθουανία)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)Πόγκον (Πολωνία)
Νέφτσκι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)Ζαλαέγκερτσεγκ (Ουγγαρία)
Λίνφιλντ* (Βόρεια Ιρλανδία)Κατσκεμέτι (Ουγγαρία)
Βαντούζ* (Λίχτενσταϊν)Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία)
Ντουνάιτσκα* (Σλοβακία)Σέπσι (Ρουμανία)
Ντάνταλκ* (Ιρλανδία)Πάιντε* (Εσθονία)
Οσιγιεκ (Κροατία)Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)
Πιούνικ* (Αρμενία)Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία)
Αλασκέρτ* (Αρμενία)ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)
Σουτιέτσκα* (Μαυροβούνιο)Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Χιμπέρνιαν (Σκωτία)Ορντάμπασι (Καζακστάν)
Σκούπι* (Βόρεια Μακεδονία)Ακτόμπε (Καζακστάν)
ΑρηςΤσέλιε (Σλοβενία)
Σεράγεβο* (Βοσνία)Αουντα (Λετονία)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)Ντιφερντάντζ (Λουξεμβούργο)
RFS Ρίγα (Λετονία)Τορπέντο Ζόντινο (Λευκορωσία)

Στη συγκεκριμένη φάση θα προστεθούν:

-13 ομάδες που θα αποκλειστούν απ’ τον 1ο προκριματικό του Champions League στο μονοπάτι των πρωταθλητών.

-Οι 3 ομάδες που θα αποκλειστούν από τον αρχικό προκριματικό γύρο του Champions League.

3ος προκριματικός γύρος (οι αγώνες 10 και 17 Αυγούστου)

  • ΑΖ Αλκμααρ (Ολλανδία)
  • Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)
  • Παρτίζαν (Σερβία)
  • Χάιντουκ (Κροατία)
  • Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
  • Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
  • Χαρτς (Σκωτία)
  • Αρούκα (Πορτογαλία)
  • Μπραν (Νορβηγία)
  • Νόρτζελαντ (Δανία)

Στη συγκεκριμένη φάση θα προστεθούν και:

-Δύο ομάδες από τον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League από το μονοπάτι των πρωταθλητών.

-Οι ομάδες που θα προκριθούν από τον 3ο προκριματικό του Conference League. 

Play offs (οι αγώνες 24 και 31/8)

  • Αστον Βίλα (Αγγλία)
  • Οσασούνα (Ισπανία)
  • Γιουβέντους (Ιταλία)
  • Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
  • Λιλ (Γαλλία)

Στη συγκεκριμένη φάση θα προστεθούν και:

-Δύο ομάδες που θα αποκλειστούν από τον 3ο προκριματικό του Europa League στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών

-Πέντε ομάδες που θα αποκλειστούν από τον 3ο προκριματικό του Europa League στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών.

-Οι ομάδες που θα προκριθούν από τον 3ο προκριματικό του Conference League.


Δημοσιεύτηκε στο Intronews.gr στις 12/6/2023