Menu

Τι δεν έχει συμβεί ποτέ, ή έχει καιρό, σε τελικό Champions League;

Τότεναμ – Λίβερπουλ στη Μαδρίτη, αγγλικός «εμφύλιος» με περί τους 7, από τους 22, «Αγγλους» στο γήπεδο. Πάλι καλά, στο Τσέλσι – Αρσεναλ την Τετάρτη ο μόνος Αγγλος που ξεκίνησε ήταν ο Μέιτλαντ-Νάιλς!

Για έβδομη φορά, λοιπόν, αναμετρώνται σε τελικό ομάδες από την ίδια χώρα. Στους υπόλοιπους έξι, τις μισές φορές το πήρε ομάδα που είχε τερματίσει ψηλότερα από την αντίπαλό της στην εγχώρια βαθμολογία την ίδια σεζόν. Και επίσης 3/6 φορές κρίθηκε στα πέναλτι (Μίλαν – Γιουβέντους το 2003, Γιουνάιτεντ – Τσέλσι το 2008 και Ρεάλ – Ατλέτικο το 2016) συν ένας στην παράταση (Ρεάλ – Ατλέτικο το 2014). Στους δε 4/6 εξ αυτών σκόραραν και οι δύο ομάδες.

Τι έχει πολύ καιρό να συμβεί, ή δεν έχει συμβεί… ποτέ, σε έναν τελικό Πρωταθλητριών / Champions League. Μπόλικα… αλίευσα. Σημειώστε ότι σφυρίζει ο… χαϊδεμένος της UEFA και του προέδρου Αλεξάνταρ Σέφεριν, ο συμπατριώτης του Νταμίρ Σκόμινα. Σοβαρός ρέφερι γενικά, δεν θυμάμαι κάποια πολύ κακή του διαιτησία.

• Χατ-τρικ έχουν σημειωθεί μόλις τέσσερις φορές σε τελικούς, τελευταίο το 1969 από τον Ιταλό Πιερίνο Πράτι στο Μίλαν – Αγιαξ 4-1. Δεν βρήκα κάπου το bet «να σημειωθεί χατ-τρικ», κρίμα. Ο Σαλάχ πληρώνει 23.00, ο Κέιν 26.00, ο Μανέ 29.00 και ο Σον 41.00.
  • 53 δευτερόλεπτα είχαν περάσει από το γρηγορότερο γκολ σε τελικό, που ήρθε από τον Πάολο Μαλντίνι το 2005 στην Κωνσταντινούπολη στο Μίλαν – Λίβερπουλ 3-3 (είναι και ο μεγαλύτερος ηλικιακά παίκτης που σκόραρε ποτέ σε τελικό, 36 ετών και 33 ημερών). Στο 4.40 να ανοίξει το σκορ στο πρώτο 10λεπτο.
  • Εντεκα από τους 63 τελικούς της διοργάνωσης κρίθηκαν στα πέναλτι. Η Λίβερπουλ το κατέκτησε δις σε ισάριθμες περιπτώσεις, το 1984 με τη Ρόμα και το 2005 με τη Μίλαν (η μόνη, τόσες φορές). Στο 6.75 να κριθεί ο τελικός στη… ρώσικη ρουλέτα.
  • Σε τελικούς έχουν σημειωθεί… σχεδόν γκολ με κάθε τρόπο. Με φάουλ, με πέναλτι, με κεφαλιές, με λάθη τερματοφυλάκων, αλλά ουδέποτε σημειώθηκε αυτογκόλ.  Στο 12.00 να σημειωθεί αυτογκόλ, στο 23.00 να είναι αυτογκόλ το πρώτο τέρμα του τελικού.

• Το τελευταίο πέναλτι σε τελικό ήταν του Ρονάλντο στο 120’ της παράτασης του τελικού της Ρεάλ με την Ατλέτικο το 2014 στη Λισσαβώνα. Το τελευταίο πέναλτι σε 90λεπτο ήταν του Γκιντογάν στην ήττα 2-1 της Ντόρτμουντ από την Μπάγερν το 2013 στο «Γουέμπλεϊ». Το τελευταίο πέναλτι υπέρ νικήτριας ομάδας ήταν του Εφενμπεργκ για την Μπάγερν το 2001 στο Μιλάνο με τη Βαλένθια, κατακτώντας το τρόπαιο στα πέναλτι (5-4), στο ίδιο ματς και οι Λεβαντίνοι είχαν σκοράρει με πέναλτι, με τον Μεντιέτα. Το δε τελευταίο πέναλτι σε 90λεπτο για νικήτρια ήταν Φιλ Νιλ στο 82’ του τελικού με την Γκλάντμπαχ (3-1) στη Ρώμη το 1977! Στο 3.30 να υπάρξει πέναλτι στο ματς.
  • Σχεδόν όλα τα σκορ σε τελικούς έχουν εμφανιστεί. Σχεδόν, όχι όλα. Φερ’ ειπείν έχουν βάλει ομάδες έως 4 γκολ και μία, η Ρεάλ, είχε πετύχει 7. Ουδέποτε κάποια σημείωσε 5 ή 6. Από τη δεκαετία του ’50 λοιπόν, ποια σκορ δεν είδαμε ποτέ σε τελικό; Ισοπαλία με σκορ 4-4 πληρώνει 100.00, όσο και τα 5-1 και 5-2 (με 5-3 είχε λήξει το Μπενφίκα – Ρεάλ το ‘62).
  • Σε 63 τελικούς, από το 1956, μόνο τρεις παίκτες έχουν αποβληθεί. Το 2006 ο Λέμαν της Αρσεναλ (με την Μπαρτσελόνα), το 2012 ο Ντρογκμπά της Τσέλσι (στην παράταση, με την Μπάγερν) και το 2017 ο Χούαν Κουαδράδο της Γιουβέντους (με τη Ρεάλ). Στο 5.60 η αποβολή για απόψε.
  • Παρθενικός διεθνής τελικός για τον Μαουρίτσιο Ποκετίνο, μόνος του άλλος τελικός ήταν το 2-0 από την Τσέλσι στο Λιγκ Καπ το 2015. Ο δε Γιούργκεν Κλοπ μετέχει για όγδοη φορά σε τελικό με 1/7 τρόπαια, μόνο, εκείνο το 5-2 επί της Μπάγερν στο Κύπελλο Γερμανίας το 2012. Εκτοτε έχασε έξι, εκ των οποίων δύο τελικούς Champions League, με την Ντόρτμουντ το ’13 από την Μπάγερν και, πέρυσι, με τη Λίβερπουλ από τη Ρεάλ. Βέβαια, αν τυχόν χάσει και το αποψινό, δεν θα είναι ο πρώτος με τρεις χαμένους. Κοτζάμ Μαρτσέλο Λίπι έχει τόσους (αλλά και έναν νικηφόρο, το 1996 με τη Γιούβε).
  • Ειρήσθω εν παρόδω μόνο η Γιουβέντους του Λίπι (1997, 1998) και η Βαλένθια του Εκτορ Ραούλ Κούπερ (2000, 2001) έχουν δύο συνεχόμενους χαμένους τελικούς.

Να γίνει η Λίβερπουλ του Κλοπ η τρίτη; Στο μυαλό του Γερμανού στριφογυρίζει το «3» αφού για τρίτη φορά επί ημερών του, η Λίβερπουλ είναι σε τελικό ευρωπαϊκού κυπέλλου. Έχει και τον χαμένο του Europa, με τη Σεβίλλη…