Menu

18 και σήμερα. Σίτι – Τσέλσι, ο όγδοος «εμφύλιος» τελικός #UCLFinal2021

Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι συνθέτουν τον όγδοο «εμφύλιο» σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Καίτοι το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών, διεξήχθη την περίοδο 1955-56, ο πρώτος τελικός ανάμεσα σε δύο ομάδες από την ίδια χώρα, καταγράφηκε μετά από σχεδόν μισό αιώνα και συγκεκριμένα την σεζόν 1999-00 ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Βαλένθια.

Εκτοτε, η Ισπανία είχε τρεις «δικούς» της τελικούς, ενώ πλέον την ισοφάρισε η Αγγλία. Από μία φορά έχουν αγωνιστεί στον τελικό ομάδες από την Ιταλία και την Γερμανία, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι την σεζόν 2007-08, η Τσέλσι είχε αγωνιστεί ξανά σε τελικό απέναντι σε ομάδα του Νησιού και είχε χάσει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι.

Από τους επτά «εμφύλιους» τελικούς, τρεις κρίθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ μόνο τη σεζόν 2002-03 δεν σημειώθηκε γκολ, ενώ και οι Βαλένθια και Τότεναμ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

1999-00Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια3-0
2002-03Μίλαν – Γιουβέντους0-0 (3-2 πέν.)
2007-08Μάντσεστερ Γ. – Τσέλσι1-1 (6-5 πέν.)
2012-13Μπάγερν Μονάχου – Ντόρτμουντ2-1
2013-14Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης4-1 (παρ.)
2015-16Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης1-1 (5-3 πέν.)
2018-19Λίβερπουλ – Τότεναμ2-0

Καθένας τους ήταν ξεχωριστός. Το 2000 ήταν πρώτος από τους δύο χαμένους τελικούς της Βαλένθια του Εκτορ Ραούλ Κούπερ, σε σερί σεζόν ενώ ο Στιβ ΜακΜάναμαν έγινε ο πρώτος Άγγλος που κερδίζει τη διοργάνωση με μη-αγγλική ομάδα: τη Ρεάλ. Το 2003 στο Μάντσεστερ έλαμψε δια της… απουσίας του ο τιμωρημένος Πάβελ Νέντβεντ της Γιούβε στο ματς ανάμεσα στους δάσκαλους του calcio Κάρλο Αντσελότι και Μαρτσέλο Λίπι και το 2008 ο αρχηγός Τζον Τέρι της Τσέλσι… γλίστρησε και αστόχησε στο πέμπτο πέναλτι.

Το 2003 στο Λονδίνο το Μπάγερν – Ντόρτμουντ κρίθηκε με γκολ του Ρόμπεν στο 89’ και το 2014 η αδιανόητη κεφαλιά του Ράμος έκανε το 1-1 για τη Ρεάλ στο 91’ και στην παράταση έκανε… περίπατο. Ηταν ο πρώτος τελικός με ομάδες από την ίδια πόλη και επαναλήφθηκε το 2016, στο Μιλάνο, όπου κρίθηκε στα πέναλτι ενώ το 2019 Σαλάχ και Οριγκί χάρισαν στον Γιούργκεν Κλοπ το πρώτο του τρόπαιο στον θεσμό.