Σίτι – Τσέλσι, 4 και σήμερα. Τι έχει χρόνια να συμβεί σε τελικό Champions League; #UCLFinal2021

Σίτι – Τσέλσι στο Πόρτο, αγγλικός «εμφύλιος». Σπάνια στατιστικά και αριθμοί για τον φετινό τελικό. Τι έχει πολύ καιρό να συμβεί, ή δεν έχει συμβεί… ποτέ, σε έναν τελικό Πρωταθλητριών / Champions League;

Για όγδοη φορά, λοιπόν, αναμετρώνται σε τελικό ομάδες από την ίδια χώρα. Στους υπόλοιπους επτά, τις τέσσερις φορές το πήρε ομάδα που είχε τερματίσει ψηλότερα από την αντίπαλό της στην εγχώρια βαθμολογία της ίδιας σεζόν (φέτος, η Σίτι). Και επίσης 3/7 φορές κρίθηκε στα πέναλτι (Μίλαν – Γιουβέντους το 2003, Γιουνάιτεντ – Τσέλσι το 2008 και Ρεάλ – Ατλέτικο το 2016) συν ένας στην παράταση (Ρεάλ – Ατλέτικο το 2014). Στους δε 4/7 εξ αυτών σκόραραν και οι δύο ομάδες.

Χατ-τρικ έχουν σημειωθεί μόλις τέσσερις φορές σε τελικούς, τελευταίο το 1969 από τον Ιταλό Πιερίνο Πράτι στο Μίλαν – Αγιαξ 4-1!

53 δευτερόλεπτα είχαν περάσει από το γρηγορότερο γκολ σε τελικό, που ήρθε από τον Πάολο Μαλντίνι το 2005 στην Κωνσταντινούπολη στο Μίλαν – Λίβερπουλ 3-3 (είναι και ο μεγαλύτερος ηλικιακά παίκτης που σκόραρε ποτέ σε τελικό, 36 ετών και 33 ημερών). Του Σαλάχ το 2019 ήταν το δεύτερο γρηγορότερο (στο 2’).

Εντεκα από τους 65 τελικούς της διοργάνωσης κρίθηκαν στα πέναλτι. Η Τσέλσι το έχασε έτσι το 2008 (στη Μόσχα από τη Γιουνάιτεντ) και το πήρε στα πέναλτι το 2012 (στο Μόναχο με την Μπάγερν)!

Συνολικά 17 τελικοί κρίθηκαν σε έξτρα χρόνο, δηλαδή όχι στο 90λεπτο. Μια φορά διεξήχθη επαναληπτικός, 11 φορές πήγαν στα πέναλτι και άλλες πέντε το τρόπαιο κρίθηκε στην παράταση: Ρεάλ – Μίλαν 3-2 το 1958, Γιουνάιτεντ – Μπενφίκα 4-1 το 1968, Φέγενορντ – Σέλτικ 3-2 το 1970, Μπαρτσελόνα – Σαμπντόρια 1-0 το 1992 και Ρεάλ – Ατλέτικο 4-1 το 2014.

Σε τελικούς έχουν σημειωθεί… σχεδόν γκολ με κάθε τρόπο. Με φάουλ, με πέναλτι, με κεφαλιές, με λάθη τερματοφυλάκων, αλλά μόνο μια φορά με αυτογκόλ! Κι αυτό το 1961, σεζόν που η πενταετής κυριαρχία της Ρεάλ στο Πρωταθλητριών τερματίστηκε, με Μπενφίκα και Μπαρτσελόνα στον τελικό. Οι Λουζιτανοί νίκησαν με 3-2 με εγκληματικό λάθος του τερματοφύλακά τους και αρχηγού, Ράμαλετς, στο 32’: σε μια εύκολη φάση, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της ομάδας του.

Το τελευταίο πέναλτι σε τελικό ήταν του Μο Σαλάχ στο 2’ του τελικού της Λίβερπουλ με την Τότεναμ το 2019 στη Μαδρίτη, ήταν και το πρώτο πέναλτι υπέρ νικήτριας ομάδας μετά από αυτό του Στέφαν Εφενμπεργκ για την Μπάγερν το 2001 στο Μιλάνο με τη Βαλένθια.

Σχεδόν όλα τα σκορ έχουν εμφανιστεί σε τελικούς. Σχεδόν, όχι όλα. Φερ’ ειπείν έχουν βάλει ομάδες έως 4 γκολ και μία, η Ρεάλ, είχε πετύχει 7. Ουδέποτε κάποια σημείωσε 5 ή 6. Από τη δεκαετία του ’50 λοιπόν, ποια σκορ δεν είδαμε ποτέ σε τελικό; Ισοπαλία με σκορ 4-4 και νίκες με 5-1 και 5-2.

Σε 65 τελικούς, από το 1956, μόνο τρεις παίκτες έχουν δει κόκκινη κάρτα. Το 2006 ο Γενς Λέμαν της Αρσεναλ (με την Μπαρτσελόνα), το 2012 ο Ντιντιέ Ντρογκμπά της Τσέλσι (στην παράταση, με την Μπάγερν) και το 2017 ο Χούαν Κουαδράδο της Γιουβέντους (με τη Ρεάλ).