Αυτογκόλ τερματοφυλάκων και οι λιγότερες πάσες… ever

Ο Πάτρικ Σικ σκόραρε δις για την Τσεχία στο 2-0 επί της Σκωτίας στη Γλασκώβη και, συνάμα, πέτυχε και ρεκόρ καθώς το δεύτερό του γκολ σημειώθηκε με σουτ από τα 45,5 μέτρα, που αποτελεί και τη σχετική, κορυφαία επίδοση σε Euro από το 1980 που κρατιούνται στατιστικά.

Στο Πολωνία – Σλοβακία 1-2 o Γκρέγκορζ Κριτσόβιακ έγινε ο τρίτος Πολωνός που αποβάλλεται σε Euro ή Μουντιάλ μετά τον Ράντισλαβ Σομπολέφσκι το 2006 ενάντια στη Γερμανία και τον Βόιτσεκ Σέζνι το 2012 ενάντια στην Ελλάδα. Ο οποίος Σέζνι είναι πια ο πρώτος τερματοφύλακας που σημείωσε αυτογκόλ στην ιστορία του Euro!

Αντιθέτως, σε Μουντιάλ τα είχαν… καταφέρει οι Αντονι Θουμπιθαρέτα με την Ισπανία το 1998, Νόελ Βαγιαδάρες με την Ονδούρα το 2014 και Γιαν Τσόμερ με την Ελβετία το 2018.

Στο ίδιο ματς ο Κάρολ Λίνετι σημείωσε, για την Πολωνία, το δεύτερο γρηγορότερο γκολ σε β’ ημίχρονο στην ιστορία του Euro, στο 45:32, ύστερα από του Ρουμάνου Μάρσελ Κόρας με τη Γερμανία το 1984 (45:21). Ο, δε, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μετρά πλέον μόνο ένα γκολ σε 33 σουτ (11 στην εστία) σε Μουντιάλ ή Euro…

Ισπανία και Σουηδία «κόλλησαν» στο 0-0 στη Σεβίλλη, σε ματς όπου η «ρόχα» έγινε η πρώτη ομάδα που δεν σκοράρει, σε Μουντιάλ ή Euro, έχοντας 17 τελικές μετά… την ίδια και στο 1-0 από την Ελβετία, στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2010 (είχε 25).

Οι παίκτες του Λουίς Ενρικε έκαναν 419 πάσες μόνο στο πρώτο ημίχρονο, η υψηλότερη σχετική επίδοση από το 1980 που υπάρχουν στατιστικά ενώ η Σουηδία σε όλο το ματς ολοκλήρωσε μόλις… 89: η πρώτη που κάνει λιγότερες από 100 σε Euro!

Ρεκόρ πάντως έκανε ο Πέδρι καθώς σε ηλικία 18 ετών και 201 ημερών έγινε ο νεότερος παίκτης της Ισπανίας σε Euro ή Μουντιάλ, ξεπερνώντας τον Σεσκ Φάμπρεγας (ήταν 19 ετών κα ι41 ημερών στο Μουντιάλ του 2006).