45 χρόνια αήττητη η Βαλένθια

Νοκ άουτ προημιτελικός για το Copa del Rey (με παράταση και πέναλτι σε ισοπαλία) το Γρανάδα – Βαλένθια, με ένα… τρομερό σερί για τις «νυχτερίδες» που δεν έχουν ήττα από την αποψινή τους αντίπαλο, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, εδώ και 45 χρόνια! Τον Δεκέμβριο του 1975 είχαν χάσει με 2-1 για το πρωτάθλημα και, έκτοτε, 14-2-0! Η δε Γρανάδα διεκδικεί την παρουσία της σε ημιτελικό για πρώτη φορά μετά το… 1969 όταν η διοργάνωση ονομαζόταν ακόμη Copa del Generalísimo (ελέω του δικτάτορα Φράνκο) και είχε αποκλειστεί, σε διπλά ματς, από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η Γρανάδα του Ντιέγο Μαρτίνεθ γενικώς έχει… ρέντα φέτος στο Copa del Rey με τρεις στις τέσσερις προκρίσεις στην παράταση (και εκτός έδρας), έρχεται από σπουδαία νίκη –με ανατροπή στο σκορ- επί της Εσπανιόλ, ερώτημα η ενδεκάδα της αλλά λογικά με βασικούς κατεβαίνει. Όπως και η Βαλένθια, η οποία στη νίκη επί της Θέλτα έχασε για το υπόλοιπο της σεζόν τον εμβληματικό στόπερ Γκαράι. Μικρή η πιθανότατα να γίνει rotation στην κάτοχο του τροπαίου.