Menu

Λίβερπουλ και Μίλαν αντάμωσαν μόνο σε τελικούς. Ως απόψε…

Απίστευτο ή όχι, για δύο ομάδες με δεκάδες χρόνια ιστορίας στα Κύπελλα Ευρώπης και που μετρούν μαζί 13 τρόπαια Πρωταθλητριών / Champions League (όσα… και η Ρεάλ μόνη της δηλαδή), ότι για πρώτη φορά ανταμώνουν στα Κύπελλα Ευρώπης εκτός των δύο τελικών, του 2005 και του 2007! Τα παιχνίδια της μοίρας…

Το 2005, στο «Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης, Λίβερπουλ και Μίλαν προσέφεραν σπάνιο θέαμα, στον κορυφαίο (από πλευράς συγκινήσεων) τελικό όλων των εποχών.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο (1’ Μαλντίνι, 39’ και 44’ Κρέσπο), οι «reds» ισοφάρισαν μέσα σε έξι λεπτά με Τζέραρντ (54’), Σμίτσερ (56’) και Τσάμπι Αλόνσο (60’) και τα πάντα κρίθηκαν, μετά από άλλα 60, «στείρα» όμως από γκολ, λεπτά, στα πέναλτι, υπέρ των Αγγλων του Ράφα Μπενίτεθ.

Και, το 2007, στο ΟΑΚΑ, στην Αθήνα, ξανά στον τελικό συναντήθηκαν αλλά τούτη τη φορά η Μίλαν πήρε το… αίμα της πίσω. Με δύο γκολ του «Πίπο» Ιντσάγκι (45’ και 82’) επιβλήθηκε 2-1, με τη Λίβερπουλ να μειώνει στο 89’ με τον Ντιρκ Κάιτ.

Στο 12-6-15 ο απολογισμός της Λίβερπουλ ενάντια σε Ιταλούς συνολικά, επιμέρους στο «Ανφιλντ» είναι 8-1-5 με μόνη ισοπαλία το προ διετίας 1-1 με τη Νάπολι.

Η Μίλαν, αντίστοιχα, είναι στο 12-13-17 κόντρα σε αγγλικές ομάδες αλλά έχει… εννέα χρόνια να νικήσει μια εξ αυτών: από το 4-0 με την Άρσεναλ το 2012 μέτρησε 0-1-4. Αντίθετα όμως, επί αγγλικού εδάφους η Μίλαν έχει μόλις μια νίκη σε 18 αγώνες (1-6-11)! Κι αυτή τον Φεβρουάριο του 2005 με 1-0 στο Μάντσεστερ επί της Γιουνάιτεντ με γκολ του Ερνάν Κρέσπο, για τους «16» της διοργάνωσης…