Ατλέτικο Μαδρίτης – Λίβερπουλ. Μια νίκη (στα δέκα) αλλά… τι νίκη

Ατλέτικο Μαδρίτης - Λίβερπουλ. Μια νίκη (στα δέκα) αλλά… τι νίκη

Ατλέτικο και Λίβερπουλ αναμετρώνται στη Μαδρίτη για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με κεντρικό πρόσωπο του αγώνα τον Λουίς Σουάρες, άλλοτε (2011-14, 82 γκολ σε 133 ματς) «κόκκινο». Εκτός ο τιμωρημένος στόπερ Σάβιτς για τους «ροχιμπλάνκος» αλλά ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο στόπερ Χιμένες και ο μέσος Μάρκος Γιορέντε.

Η Λίβερπουλ έκανε… περίπατο με τη Γουότφορντ (5-0) και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της φετινής Premier League (5-3-0) και παράλληλα τρέχει το μεγαλύτερο αήττητο σερί στις πρώτες τέσσερις κατηγορίες του αγγλικού ποδοσφαίρου (13-5-0). Επανέρχονται Αλισον και Φαμπίνιο, εκ νέου εκτός Ελιοτ, Τζόουνς και Τιάγκο Αλκάνταρα.

Οι δύο ομάδες συναντιούνται για τέταρτη φορά, στο 2-2-2 τα μεταξύ τους (με 2-1-0 στη Μαδρίτη για την Ατλέτι). Το 2008-09 σε όμιλο έφεραν δύο ισοπαλίες (αμφότερες με 1-1), το 2009-10 στα ημιτελικά του Europa League πέρασαν οι reds στην παράταση στο «Ανφιλντ» (1-0 κ.α., όπως και στη Μαδρίτη) και, στα προημιτελικά του CHL το 2019-20 οι «ροχιμπλάνκος» προκρίθηκαν στην παράταση με 3-2 στο αγγλικό λιμάνι.

13-12-8 ο απολογισμός της Ατλέτικο με Άγγλους, επιμέρους 9-5-2 στη Μαδρίτη με μόνο μια ισοπαλία στα τελευταία έξι. Στο 16-13-17 η Λίβερπουλ με Ισπανούς, στα τελευταία 10 έχει όμως μονάχα μια νίκη και… τι νίκη; Το 4-0 επί της Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό του 2019 που υπερκάλυψε το 3-0 του «Καμπ Νου», στην ίσως πιο μαγική βραδιά στην ιστορία της στο «Ανφιλντ».

Επί ισπανικού εδάφους η Λίβερπουλ έχει απολογισμό 7-5-9 με μόνο μια νίκη τα τελευταία 14 χρόνια (1-2-6), επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη το 2009 με τέρμα του Γιόσι Μπεναγιούν.