Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Ατλέτικο Μαδρίτης και… τα 25 γκολ σε 37 αγώνες

Ισοφαρίζοντας στο 80ό λεπτό με τον Άντονι Ελάνγκα, η Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέσπασε 1-1 από την Ατλέτικο, στη Μαδρίτη, στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» και η πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ». Ο Ζοάο Φέλιξ είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους «κολτσονέρος» στο 7ο λεπτό ενώ στο 87ο ο Αντουάν Γκρεζμάν είχε σουτ στο δοκάρι.

Τα προηγούμενα…

Γιουνάιτεντ και Ατλέτικο ανταμώνουν φέτος για πρώτη φορά ύστερα από 29 ολόκληρα χρόνια. Το φθινόπωρο του 1991 συναντήθηκαν στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων και η Ατλέτι είχε αποκλείσει, με ευκολία μάλιστα, την κάτοχο του τροπαίου. Επιβλήθηκε με 3-0 στο «Βιθέντε Καλδερόν» με τέρματα των Πάουλο Φούρτε (32’ και ’87) και Μανόλο (88’) και πήρε 1-1 στη ρεβάνς του Μάντσεστερ με γκολ του Μπερντ Σούστερ στο 68’, οι Άγγλοι είχαν προηγηθεί με τον Μαρκ Χιουζ στο 4’.

…και οι «Έλληνες» αυτών

Προ της Ατλέτικο, εκείνη τη σεζόν (1991-92) η Γιουνάιτεντ είχε αποκλείσει με τα… χίλια ζόρια των πρωτάρη στα Κύπελλα Ευρώπης, και φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, Αθηναϊκό: τόσο στη Λεωφόρο, όπου έγινε το πρώτο ματς (και όχι στο «νταμάρι» του Βύρωνα), όσο και στο «Ολντ Τράφορντ», τα 90λεπτα βρήκαν τις δύο ομάδες στο 0-0, με τους «λόρδους» να λυγίζουν στην παράταση με 2-0, από γκολ των Μαρκ Χιουζ στο 109’ και Μπράιαν ΜακΚλερ στο 111’.

Στη, δε, ρεβάνς με την Ατλέτι είχε ξεκινήσει για τη Γιουνάιτεντ του σερ Άλεξ Φέργκιουσον ο Μαρκ Ρόμπινς που πέρασε το 1998-99 από τον Πανιώνιο και είναι εδώ και επτά χρόνια προπονητής της Κόβεντρι.

Η Ατλέτικο δεν προχώρησε πάντως τότε και πολύ. Η ομάδα του Λουίς Αραγονές αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την Κλαμπ Μπριζ, μένοντας εκτός με τη σειρά της στους «4» από τη Βέρντερ. Το συγκρότημα από τη Βρέμη κατέκτησε το Κυπελλούχων του 1992 με 2-0 επί της Μονακό στον τελικό της Λισσαβώνας, έχοντας στον πάγκο άλλο έναν γνωστό ματς: τον Ότο Ρεχάγκελ.

Τι κάνουν μετά από 1-1

Για μόλις τέταρτη φορά στην ιστορία της στα Κύπελλα Ευρώπης, η Ατλέτικο καλείται να διεκδικήσει την πρόκριση έχοντας παραχωρήσει 1-1 στη Μαδρίτη στον πρώτο αγώνα. Και η… ιστορία δείχνει ότι έχει 66% επιτυχία: τόσο το 1985 στο Κυπελλούχων με τη Σέλτικ όσο και το 2009 στο UEFA πέρασε με νίκες με ίδιο σκορ στις ρεβάνς: 2-1. Αντίθετα, το 1966 αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κυπελλούχων με 1-0 από την Ντόρτμουντ.

Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η άνετη φορά που ξεκινά σειρά διπλών αγώνων και έχοντας αποσπάσει 1-1 στο πρώτο. Και μέτρησε 7/8 προκρίσεις (ήτοι ποσοστό 87,5%) ενάντια σε, χρονικά, Βίλεμ (6-1 το 1963), Τζουργκάρντεν (6-1 το 1964), Σεντ Ετιέν (2-0 το 1977), Λιόν (1-0 το 2007), Ροστόφ (1-0 το 2016), Αντερλεχτ (2-1 το 2017) και Κλαμπ Μπριζ (5-0 το 2019).

Η μόνη αποτυχία της Γιουνάιτεντ ήταν, συμπτωματικά, με… Μαδριλένα. Το 2012-13 στο Champions League αντιμετώπισε στους «16» τη Ρεάλ και ηττήθηκε με 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ». Και στα δύο ματς είχε σκοράρει για τη «βασίλισσα» ο… πρώην, και νυν, «κόκκινος διάβολος», Κριστιάνο Ρονάλντο…

Ρονάλντο VS Ατλέτικο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αντιμετωπίζει για 37η φορά την Ατλέτικο Μαδρίτης, με απολογισμό 16 νίκες, 11 ισοπαλίες και 9 ήττες με τις φανέλες των Ρεάλ, Γιουβέντους και Γιουνάιτεντ. Και τις έβαλε 25 γκολ, ανάμεσά τους και τρία χατ-τρικ! Μόνο κόντρα στη Σεβίλλη έχει πετύχει περισσότερα σε όλη την καριέρα του.

Πλην των μαδριλένικων ντέρμπι της Primera Division, ο Πορτογάλος σταρ αντιμετώπισε την Ατλέτι συνολικά σε άλλα 11 ματς στο Champions League, εκ των οποίων οι τελικοί του 2014 (που σκόραρε στην παράταση με πέναλτι) και του 2016.

Με τη Ρεάλ είχε πάρει την πρόκριση και στα προημιτελικά του 2015 (1-0 και 0-0), αλλά και στα ημιτελικά του 2017: 0-0 στο «Βιθέντε Καλδερόν», 3-0 στη ρεβάνς με δικό του χατ-τρικ. Κι ακριβώς η ίδια… μοίρα περίμενε τους «ροχιμπλάνκος» και το 2019, όταν υπέταξαν μεν με 2-0 τη Γιουβέντους στον πρώτο αγώνα, αλλά στο Τορίνο ο Ρονάλντο διαμόρφωσε… σόλο το 3-0.

Ο οποίος Ρονάλντο, συμπτωματικά, έρχεται από χατ-τρικ στο 3-2 επί της Τότεναμ το Σάββατο…