Το τρεμπλ του Παναθηναϊκού

Σαν σήμερα το 1978, 15 Μαρτίου, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Βαλκανικό Κύπελλο… του 1977, το οποίο είχε καθυστερήσει για διάφορους λόγους να τελειώσει (παράλληλα διεξαγόταν και η διοργάνωση του 1978!).

Στον δεύτερο τελικό που διεξήχθη στη Λεωφόρο, νίκησε 2-1 τη Σλάβια Σόφιας και σε συνδυασμό με το 0-0 στη Βουλγαρία, έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο, μετά τους Ολυμπιακό (1963) και Πανιώνιο (1971).

Οι «πράσινοι»», έχοντας ήδη πανηγυρίσει το νταμπλ στην Ελλάδα, κατέκτησαν αήττητοι και την εν λόγω διοργάνωση.

Ήταν το 15ο Βαλκανικό Κύπελλο που διοργανώθηκε και μετείχαν έξι ομάδες: Σλάβια Σόφιας, Παναθηναϊκός, Αλτάι, Πολιτέκνικα Τιμισοάρα, Βλάζνια Σκόδρας και Μπούντουτσνοστ.

Η ομάδα του Καζίμιερζ Γκόρσκι, στον δεύτερο τελικό, άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με γκολ που σημείωσε ο Κώστας Ελευθεράκης. Η ισοφάριση ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Μίντεφ.

Το γκολ που χάρισε στους «πράσινους» το τρόπαιο, το πέτυχε ο Οδυσσέας Βακάλης, έπειτα από την όμορφη συνεργασία του Βαλλίδη και του Αλβάρεζ.