Ατρόμητος – Εθνικός… 10-0, το ρεκόρ

17 Μαΐου 1981. Ο Ατρόμητος κατέβηκε με ερασιτέχνες παίκτες στο εκτός έδρας ματς με τον Εθνικό, λόγω απεργίας των επαγγελματιών για οφειλές της διοίκησης και συνετρίβη με 10-0. Πέντε γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Σεϊταρίδης. Τα έξι από τα δέκα γκολ της πειραϊκής ομάδας μπήκαν στο β’ ημίχρονο, στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο Καραϊσκάκη.

Το… στοιχειωμένο ρεκόρ του Εθνικού – με τα έξι γκολ σε ένα ημίχρονο- ισοφάρισε η ΑΕΚ 15 χρόνια μετά στο γήπεδο «Νίκος Γκούμας»: στις 10 Μαρτίου 1996, η σούπερ – ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς από το «στείρο» 0-0 με τον Ιωνικό στην ανάπαυλα, απογειώθηκε στους… έξι ουρανούς στο β΄ ημίχρονο. Χατ τρικ ο Τσιάρτας, δύο γκολ ο Μπατίστα, ένα ο Κωστής και τελικό αποτέλεσμα, ΑΕΚ – Ιωνικός 6-0. Και το 2012 έκανε το ίδιο και ο Ολυμπιακός στο 7-2 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το, δε, ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς στην κατηγορία κρατά από τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Φωστήρα με 11-0 την περίοδο 1973-74.