Mundostories #31 Το… ποτέ της Γερμανίας με την Ιταλία

🏆 𝟏𝟕𝟎 𝚮𝚳𝚬𝚸𝚬𝚺 𝚪𝚰𝚨 𝚻𝚶 𝚳𝚶𝚼𝚴𝚻𝚰𝚨𝚲 𝟐𝟎𝟐𝟐 🇶🇦

✍️ 🅼🆄🅽🅳🅾🆂🆃🅾🆁🅸🅴🆂 ⏳

#Story No 31 👇 𝚻𝛐… 𝛑𝛐𝛕𝛆 𝛕𝛈ς 𝚪𝛆𝛒𝛍𝛂𝛎𝛊𝛂ς 𝛍𝛆 𝛕𝛈𝛎 𝚰𝛕𝛂𝛌𝛊𝛂

Έχουν κατακτήσει, μαζί, 8 από τα 21 Παγκόσμια Κύπελλα και 5 από τα 16 Euro. Ιταλία και Γερμανία είναι δύο… κολοσσοί στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, φυσικά αλλά έχουν ανταμώσει μόλις άλλες 9 φορές σε επίσημα ματς: πέντε σε Μουντιάλ και τέσσερις σε Euro.

Απολογισμός; Στα 90λεπτα, δύο ιταλικές νίκες και επτά ισοπαλίες, εκ των οποίων τρεις κρίθηκαν σε έξτρα χρόνο: δις στην παράταση, με αμφότερες επιτυχίες των «ατζούρι», και μια στα πέναλτι που χαμογέλασαν οι Γερμανοί.

Σε Euro αντάμωσαν λοιπόν το 1988 (1-1 σε όμιλο με γκολ από Ρομπέρτο Μαντσίνι και Αντρέας Μπρέμε), το 1996 ξανά σε όμιλο (0-0), το 2012 στον ημιτελικό (2-1 η Ιταλία με ισάριθμα γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι, μείωσε στο τέλος με πέναλτι ο Μεσούτ Οζίλ) και το 2016 στον προημιτελικό: 1-1 από γκολ των Οζίλ και Λεονάρντο Μπονούτσι (με πέναλτι), 6-5 η Γερμανία στα πέναλτι.

Σε Παγκόσμια Κύπελλα έχουν ανταμώσει πέντε φορές. Σε τελικό ήταν μόνο το 1982, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, με τους «ατζούρι» να κατακτούν το τρόπαιο με 3-1 με γκολ των Πάολο Ρόσι, Μάρκο Ταρντέλι και Αλεσάντρο Αλτομπέλι – είχε μειώσει στο 83’ ο Πολ Μπράιτνερ για τη Δυτική, τότε, Γερμανία.

Πρώτη τους μουντιαλική φορά ήταν το 1962 στη Χιλή, 0-0 σε όμιλο, και το 1970 μετείχαν στο «ματς του αιώνα», στον ημιτελικό: 1-1 στο 90λεπτο, 4-3 μετά την παράταση! Ρομπέρτο Μπονισένια (8’), Ταρκίσιο Μπούργκιτς (98’), Τζίτζι Ρίβα (104’) και Τζιάνι Ριβέρα (111’) είχαν σκοράρει για τους «ατζούρι», Καρλ Χάιντς Σνέλινγκερ (90’) και Γκερντ Μίλερ (94’ και 110’) για τη Δυτική Γερμανία.

Οκτώ χρόνια μετά, το 1978 στην Αργεντινή, έμειναν ξανά στο 0-0 σε όμιλο και το 2006, στον ημιτελικό του Ντόρτμουντ, η Ιταλία πήρε την πρόκριση με γκολ των Φάμπιο Γκρόσο στο 119’ και Αλεσάντρο ντελ Πιέρο στα τελευταία λεπτά της παράτασης.