Mundostories #20 Ένα άλλο «χέρι του Θεού»!

? ??? ?????? ??? ?? ???????? ???? ??

✍️ ???????????? ⏳

#Story No 20 ? ??? ???? «???? ??? ????»

Στα προημιτελικά του Μουντιάλ του 2010 στη Νότια Αφρική, η φιλόδοξη Ουρουγουάη αντιμετώπιζε την μαχητική Γκάνα. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν κυρίως να μην δεχθούν γκολ και επωφελούμενες κάποιο λάθος του αντιπάλου να σκόραραν εκείνες. Τελικά λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ άνοιξε η αφρικανική ομάδα, με την Ουρουγουάη ωστόσο, να ισοφαρίζει στο 55′. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου και συνέβη η φάση που… χαρακτήρισε την αναμέτρηση. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και με τις ομάδες να σκέφτονται ήδη την διαδικασία των πέναλτι, η Γκάνα είχε την ευκαιρία να «κλέψει» την πρόκριση. Σε κεφαλιά του Αντίγια και με εξουδετερωμένο τον Μουσλέρα, η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίχτυα, αλλά ο Λουίς Σουάρες με το χέρι του, τη διώχνει, σώζοντας ουσιαστικά την ομάδα του από ένα σίγουρο γκολ.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ολεγάριο Μπενκερέσα, σφυρίζει αμέσως πέναλτι και αποβάλει τον Ουρουγουανό, δίνοντας την ευκαιρία στα «μαύρα διαμάντια» να προκριθούν στα ημιτελικά. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γκίαν, ο οποίος ωστόσο, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και τις δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η πιο ψύχραιμη Ουρουγουάη κατάφερε και επικράτησε με 4-2, με τους Γκανέζους να είναι φανερά απογοητευμένοι από τα όσα έγιναν στο τέλος της παράτασης.

Λίγο μετά το ματς, ο Λουίς Σουάρες είχε δηλώσει πως ξεπέρασε το Μαραντόνα με την κίνησή του αυτή και πως το «χέρι του Θεού» πλέον ανήκει σε εκείνον. Γραφικός…

Η Ουρουγουάη, επανήλθε το 2010 σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά από ένα διάλειμμα που έκανε στη διοργάνωση του 2006 και έφτασε ως την 4άδα. Ηγέτης αυτής της ομάδας, ο Ντιέγκο Φορλάν, ο οποίος με 5 γκολ ισοβάθμησε στην πρώτη θέση των σκόρερ μαζί με τους Βίγια, Σνάιντερ και Μίλερ, ενώ κέρδισε επίσης και το βραβείο του καλύτερου παίκτη της διοργάνωσης, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην πορεία της ομάδας του, μέχρι τα ημιτελικά.