Mundostories #212 Μουντιάλ και… 0-0, πρωτιές και ρεκόρ

Mundostories #212 Μουντιάλ και... 0-0, πρωτιές και ρεκόρ

? 0-0 και Μουντιάλ, πρωτιές και ρεκόρ

✍️ ???????????? ⏳

#Story No 212 ?

Το Μουντιάλ… του 0-0; Παίζει… Ήδη τέσσερα τέτοια σκορ στα πρώτα 14 παιχνίδια του 22ου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ενδεικτικό ότι στο Μουντιάλ της Ρωσίας, το 2018, το πρώτο 0-0 εμφανίστηκε στο… 37ο χρονικά παιχνίδια της διοργάνωσης, ανάμεσα σε Γαλλία και Δανία για την 3η αγωνιστική των ομίλων. Και ήταν το μοναδικό επί συνόλω 64 αγώνων. Στο Κατάρ, το πρώτο 0-0 εμφανίστηκε στο έκτο χρονικά παιχνίδι και ακολούθησαν άλλα δύο: Δανία – Τυνησία, Μεξικό – Πολωνία, Μαρόκο – Κροατία, Ουρουγουάη – Νότια Κορέα.

Μια ιστορική αναδρομή, απαραίτητη. Στα πρώτα 115 παιχνίδια της διοργάνωσης και στα Μουντιάλ των 1930, 1934, 1938, 1950 και 1954 δεν υπήρξε ούτε μία «λευκή» ισοπαλία»! Άλλες εποχές, άλλο ποδόσφαιρο.

Το πρώτο 0-0 στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου εμφανίστηκε στις 11 Ιουνίου 1958 και μάλιστα ήταν σε αγώνα ανάμεσα σε Βραζιλία και Αγγλία, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των ομίλων στο «Ούλεβι» του Γκέτεμποργκ, στη Σουηδία.

Έκτοτε, η εξαίρεση άρχισε να γίνεται κανόνας και τέσσερα Μουντιάλ (του 1982, του 2006, του 2010 και του 2014) είχαν από επτά παιχνίδια που έληξαν χωρίς τέρματα, στην Ισπανία το ‘82 είχε όμως 52 αγώνες (και όχι 64) και άλλο τρόπο διεξαγωγής, με διπλή φάση ομίλων. Εξ ου και κανένα δεν οδηγήθηκε στην παράταση! Τούτο, τα επτά 0-0 σε ένα τουρνουά, είναι το σχετικό ρεκόρ της διοργάνωσης.

Σε, δε, συνολικά, 21 τελικούς, τρεις ολοκλήρωσαν το 90λεπτο χωρίς γκολ: Βραζιλία – Ιταλία το 1994, Ισπανία – Ολλανδία το 2010 και Γερμανία – Αργεντινή το 2014.

Όσο για τα περισσότερα 0-0 σε Μουντιάλ; Τα έχουν φέρει αυτές που έφεραν… το πρώτο! Η Αγγλία έχει συνολικά 11 ματς και η Βραζιλία 9.