Mundostories #270 Κροατία, η… βασίλισσα των πέναλτι σε Μουντιάλ!

? Κροατία, η… βασίλισσα των πέναλτι σε Μουντιάλ!

✍️ ???????????? ⏳

#Story No 270 ?

Ως τώρα η Κροατία έχει, σε τελικές φάσεις Μουντιάλ και Euro, δώσει 15 αγώνες σε νοκ άουτ φάσεις και έχει υποστεί μόλις τρεις ήττες στο 90λεπτο!

Κι όλα αυτά για μια ομάδα που σε έξι παρουσίες σε Μουντιάλ προχώρησε μόνο τρεις φορές (αλλά και τις τρεις πήγε ως τουλάχιστον τα ημιτελικά!) ενώ σε Euro έκανε 4/6 προκρίσεις από ομίλους.

Επιμέρους στα Παγκόσμια Κύπελλα η Κροατία έχει απολογισμό στα νοκ άουτ 2-5-1 με μόνη ήττα το… 1998 από τη Γαλλία στον ημιτελικό ενώ και τις 5 φορές που πήγε σε έξτρα χρόνο, προκρίθηκε (4 φορές στα πέναλτι και 1 στην παράταση)!

2018, φάση των «16»: Κροατία – Δανία 1-1 και 3-2 πέν. Το σκορ είχε διαμορφωθεί από το… 4ο λεπτό, στα πέναλτι αστόχησαν οι Κρίστιαν Ερικσεν, Λάσε Σένε και Νικολάι Γιόργκενσεν.

2018, προημιτελικά: Κροατία – Ρωσία 2-2 και 4-3 πέν. Ξανά το ίδιο μοτίβο αλλά σαφώς πιο συναρπαστικό με δύο γκολ ως το 39’ κι άλλα δύο στην παράταση. Οι Ρώσοι, που είχαν αποκλείσει νωρίτερα στα πέναλτι την Ισπανία, είχαν… μοιραίους τους Φίοντορ Σμόλοφ και Μάριο Φερνάντες.

2018, ημιτελικά: Κροατία – Αγγλία 2-1 παρ. Ο Μάριο Μάντζουκιτς στο 109’… τιμώρησε την Αγγλία, η οποία είχε ανοίξει το σκορ στο 5’ και κρατούσε τη νίκη ως το 68’.

2022, φάση των «16»: Κροατία – Ιαπωνία 1-1 και 3-1 πέν. Ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς απέκρουσε τρία σουτ των Ιαπώνων στη… ρώσικη ρουλέτα.

2022, προημιτελικός: Κροατία – Βραζιλία 1-1 και 4-2 πέν. Ο Μπρούνο Πέτκοβιτς ισοφάρισε στο 117’ της παράτασης, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε ακόμη ένα και οι Βαλκάνιοι πήραν ακόμη μια πρόκριση…

ΥΓ. Σε 4 νοκ άουτ αγώνες σε τελική φάση Euro η Κροατία έχει απολογισμό 0-3-1. Αυτή τη φορά δεν είχε πάντως… τόση ρέντα μετά το 90λεπτο: το 2008 αποκλείστηκε με 3-1 από την Τουρκία στα πέναλτι με… μοιραίους τους Λούκα Μόντριτς, Ιβάν Ράκιτιτς και Μλάντεν Πέτριτς, το 2016 με 1-0 από την Πορτογαλία στην παράταση και το 2021 με 5-3 από την Ισπανία στην παράταση.