Τι Ζιρού, τι… Ανατολάκης

Σπάνιο, αλλά συμβαίνει να κάθεται στο τέρμα ένας… μη τερματοφύλακας! Τις προάλλες το έπραξε ο Ολιβιέ Ζιρού για τη Μίλαν. Έχει συμβεί βέβαια και στην Ελλάδα κάμποσες φορές.

Η κορυφαία ήταν ίσως η στιγμή του Γιώργου Ανατολάκη, σε ματς Κυπέλλου του Ολυμπιακού με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ μετά την αποβολή του Δημήτρη Ελευθερόπουλου – και κράτησε το 1-0 ως τέλους.

Νωρίτερα, το 1996, ο Λεωνίδας Βόκολος έπαιξε από το 9ο λεπτό (!) γκολκίπερ για τον Πανιώνιο σε ήττα 3-2 από τον Ηρακλή ενώ το 1999 ο φορ του Πανηλειακού, Γιώργος Παπανδρέου, παίζει βασικός τερματοφύλακας στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη!

Δύο φορές το έχει κάνει ο Μίμης Παπαϊωάννου με την ΑΕΚ: το 1968 σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (όπου είχε σκοράρει μάλιστα) και το 1971 σε ένα ματς Κυπέλλου με την Παναχαϊκή, σε αμφότερα δεν δέχθηκε γκολ.

Έχει συμβεί από Έλληνα και στο εξωτερικό: το 1999 ο Θοδωρής Ζαγοράκης, σε αγώνα της Λέστερ με την Κρίσταλ Πάλας για το Λιγκ Καπ, φόρεσε γάντια για λίγο στο τέλος αντικαθιστώντας τον τραυματία Φλόουερς (που στο ημίχρονο είχε λάβει τη θέση του επίσης τραυματία Αρπεχαντ!).

Έχει συμβεί και απέναντι σε ελληνική ομάδα σε διεθνές παιχνίδι: το 2014 ο Χάρι Κέιν πρόλαβε να βάλει τρία γκολ στον Αστέρα Τρίπολης για την Τότεναμ, προτού… χριστεί εξ ανάγκης τερματοφύλακας.

Όσο για το εξωτερικό; Το 1959 ο Πελέ με τη Σάντος (ενώ ήδη είχε προλάβει να σημειώσει χατ-τρικ σε ματς με την Γκρέμιο!), το 2002 ο Γιάν Κόλερ για την Ντόρτμουντ σε Klassiker με την Μπάγερν, το 2003 ο Σάμουελ Ετό με τη Μαγιόρκα ενάντια στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και το 2006 ο Τζον Τέρι σε ματς της Τσέλσι με τη Ρέντινγκ…