Η ήττα από τον Άρη δεν ήταν συγκυριακή αλλά νομοτελειακή…

Ο Παναθηναϊκός μετρούσε 6/6 νίκες εκτός έδρας φέτος.

Ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει σε όλα του τα φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αήττητος στα τελευταία επτά, ανεξαρτήτως έδρας, με τον Αρη.

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε τα εν λόγω σερί, δίκαια, με την ήττα 2-0 από τον πιο ψυχωμένο Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Μάλιστα και το 2021, στο 1-0 (στην προηγούμενη νίκη των «κιτρινόμαυρων») προπονητής ήταν και πάλι ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος χτίζει τη δική του παράδοση απέναντι στους «πράσινους», με τους οποίους έχει έξι νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες στα τελευταία δέκα.

Τι έφταιξε για την ήττα; Τίποτε… που δεν γνωρίζαμε. Ο Παναθηναϊκός παίζει συχνά με τη φωτιά φέτος, κάποια στιγμή θα… καιγόταν. Αυτό που γλίτωσε στη Λαμία, αυτό που απέφυγε με την Κηφισιά, ήρθε στη συμπρωτεύουσα και, συν τοις άλλοις, επιβεβαίωσε πως στα φετινά παιχνίδια των Big-5 δεν είναι πρωταγωνιστής: ήττα από την ΑΕΚ, ισοπαλία στο τέλος με τον ΠΑΟ, νίκη με Ολυμπιακό (εκτός γηπέδου μεν, δίκαια δε, 1-1 ως τη διακοπή), ήττα από τον Άρη.

Όπως επιβεβαίωσε ένα ακόμη… χαμένο ημίχρονο φέτος, λες και η ομάδα κάνει προπόνηση για 45 λεπτά ή αρέσκεται να παίζει υπό μια πίεση που η ίδια δημιουργεί. Δεν έχω απάντηση…

Σε κάθε ήττα, ο προπονητής φέρει (μικρό ή μεγάλο) μέρος της ευθύνης. Και τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον μάθαμε πια. Όχι, δεν ήταν κακή η ενδεκάδα: τον φορμαρισμένο (ως έδειξε με την εθνική Σλοβενίας) Βέρμπιτς έβαλε, προφυλάσσοντας τον Παλάσιος ενόψει Βιγιαρεάλ, όπως τον σταθερό σε απόδοση Μαντσίνι, τον Μπέρναρ και μπροστά τον Ιωαννίδη (ΟΚ, θα μπορούσε να ξεκινήσει ο Σπόραρ για να πάρει ανάσες ενόψει Πέμπτης ο Φωτάρας). Ωστόσο άπαντες βρέθηκαν σε μέτριο, έως χείριστο, βράδυ με αποκορύφωμα τον Μπρινιόλι.

Το λάθος του Ιταλού είναι μια φάση που πλέον στο ποδόσφαιρο την βλέπουμε σε όλους τους τερματοφύλακες λόγω του build up. Ελλείψει Μάγνκουσον όμως, είναι προβληματικό αφού ξέρει να κάνει παιχνίδι από πίσω (ενώ Γέντβαϊ και Σένκεφελντ, όχι).

Πλέον είναι… κανόνας ότι ο πορτιέρο παίζει από πίσω και ουσιαστικά είναι κατά κάποιο τρόπο ο παλιός λίμπερο στην άμυνα. Και πλέον είμαι βέβαιος πως ο Μπρινιόλι αδυνατεί εξίσου (θυμάστε το εφιαλτικό, πρώτο ημίχρονο στη Μασσαλία;). ΟΚ, λάθη θα γίνουν και θα γίνονται. Μαζί όμως με την άλλη γκέλα με τη Ρεν στη Βρετάνη, ο Μπρινιόλι χρειάζεται μερικές μέρες off για να συνέλθει – ψυχολογικά κυρίως.

Το θέμα δεν είναι ο Μπρινιόλι βέβαια, αλλά το πώς αντιδράς εσύ μετά. Και φάνηκε, όπως και με τη Ρεν (και με παίκτη παραπάνω για ώρα) ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση – και δεν μπορούσε να βρει. Αδυνατούσε να παράξει φάσεις, αδυνατούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή. Όσα πήρε από Αράο και Τσέριν, δεν τα βρήκε από τους μέσους με αποτέλεσμα ο Ιωαννίδης να είναι αποκομμένος.