Menu

Μονακό – Παρί Σεν Ζερμέν. Από την εποχή… του Βενγκέρ

Τελικός για το Coupe de France στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού: Μονακό – Παρί Σεν Ζερμέν.

13/18 κατακτήσεις έχει η Παρί, τελευταία αποτυχία στα πέναλτι από τη Ρεν το 2019 και στο 90λεπτο από τη Λιλ με 1-0 το 2011. Η Μονακό, αντίστοιχα, 4/9 με τελευταία το… 1991, βέβαια έκτοτε μόνο το 2010 μετείχε σε τελικό (κι έχασε 1-0… από την Παρί στο 105’ της παράτασης με γκολ του Οαρό). Ειρήσθω εν παρόδω, άλλη μια φορά αντάμωσαν σε τελικό πλην του ’10, το 1985 και η Μονακό είχε επιβληθεί με το ίδιο σκορ (1-0).

Ο, δε, προ 30ετίας τίτλος των Μονεγάσκων, τελευταίος στο Κύπελλο είχε έρθει με 1-0 επί της Μαρσέιγ με γκολ του Πασί στο 91’, με τεχνικό τον Αρσέν Βενγκέρ και παίκτες όπως οι Πετί, Πιέλ, Ντζοργκαέφ και Γουεά.

Το ερώτημα είναι αν η Μονακό δύναται να στερήσει, όπως κατά τα φαινόμενα η Λιλ στη Ligue 1, έναν ακόμη φετινό τίτλο από την Παρί η οποία κατεβαίνει χωρίς Νεϊμάρ, Κιμπεμπέ και Βεράτι. Η αλήθεια είναι ότι ο Νίκο Κόβατς την έχει…στρώσει τη Μονακό, η οποία νίκησε και στα άλλα δύο φετινά τους Παριζιάνους.

Ο οποίος Κόβατς θυμήθηκε στις δηλώσεις του ότι και η Αϊντραχτ είχε 30 χρόνια να πάρει Κύπελλο, στη Γερμανία, το κατάφερε με 3-1 επί της Μπάγερν στον τελικό υπό τις οδηγίες του και συνολικά στο DfB Pokal μέτρησε 19 νίκες σε 20 ματς χάνοντας μόνο από την Ντόρτμουντ στον τελικό του 2017! Ενδιαφέρον…