Mundostories #272 Γαλλία: 3.086 ημέρες και μόνο μια ήττα σε τελική φάση!

? 3.086 ημέρες και μόνο μια ήττα σε τελική φάση!

✍️ ???????????? ⏳

#Story No 272 ?

4 Ιουλίου 2014, Μαρακανά, Ρίο ντε Τζανέιρο. Το τέρμα του Ματς Χούμελς στο 13’ κρίνει τον προημιτελικό ανάμεσα σε Γαλλία και Γερμανία, οι «μπλε» έχουν φάσεις (κυρίως με Μπενζεμά και Γκριζμάν) αλλά ο Νόιερ είναι ανίκητος και επιστρέφουν πρόωρα… σπίτι.

Ήταν το τελευταίο 90λεπτο που βρήκε ηττημένους τους Γάλλους σε τελική φάση Μουντιάλ και Euro μέχρι και… φέτος, και σε ματς ειδικών συνθηκών. Κοντολογίς, έκτοτε και σε διάστημα 3.086 ημερών έχουν απολογισμό 17-5-1 σε τελικές φάσεις και όλες οι ισοπαλίες τους ήταν στα Euro (επιμέρους σε Μουντιάλ είναι από τότε στο 10-0-1).

Γαλλία 2016, Euro: έφτασε ως τον τελικό αήττητη με 2-1 τη Ρουμανία, 2-0 την Αλβανία και 0-0 με την Ελβετία στον όμιλο και στα νοκ άουτ 2-1 την Ιρλανδία, 5-2 την Ισλανδία και 2-0 τη Γερμανία. Στον τελικό, ήττα 1-0 από την Πορτογαλία αλλά στην παράταση.

Ρωσία 2018, Μουντιάλ: Η πορεία ως το τρόπαιο ξεκίνησε στον όμιλο ενάντια σε Αυστραλία (2-1), Περού (1-0) και Δανία (0-0) και συνεχίστηκε στα νοκ άουτ όπου… πάτησε γκάζι: 4-3 την Αργεντινή, 2-0 την Ουρουγουάη, 1-0 το Βέλγιο και 4-2 την Κροατία στον τελικό.

2020, Euro: πρόκριση από τον όμιλο με 1-0 τη Γερμανία, 1-1 με την Ουγγαρία και 2-2 με την Πορτογαλία, αποκλεισμός στους «16» από την Ελβετία αλλά στα πέναλτι (3-3 το ματς).

Κατάρ 2022, Μουντιάλ: 4-1 την Αυστραλία και 2-1 τη Δανία στον όμιλο, ήττα 1-0 από την Τυνησία με τα… δεύτερα και, στα νοκ άουτ, 3-1 την Πολωνία και 2-1 την Αγγλία.