Όταν Ελβετοί και Τούρκοι προσέφεραν ένα μοναδικό… θρίλερ!

Ελβετοί και Τούρκοι δεν συναντιούνται για πρώτη φορά σε τελική φάση Euro. Το 2008, στην Ελβετία, ξανά σε όμιλο, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ είχε επικρατήσει με 2-1, νίκη που συνετέλεσε στην πρόκρισή της, μαζί με την Πορτογαλία, από το γκρουπ.

Συνολικά, μαζί με τα προκριματικά, έχουν αναμετρηθεί άλλες 9 φορές, με απολογισμό 5-2-2 υπέρ της Τουρκίας.

Ο Χακάν Γιακίν, γεννημένος στη Βασιλεία από Τούρκους μετανάστες, ήταν ο παίκτης των Ελβετών που άνοιξε το σκορ στο 32΄, ύστερα από μπαλιά που δέχτηκε από τον κουρδικής καταγωγής Ντερντιγιόκ. Η έμπνευση του «Αυτοκράτορα» Φατίχ Τερίμ να ρίξει στον αγώνα στην επανάληψη τον Σεμίχ Σεντούρκ απέδωσε 12 λεπτά αργότερα, όταν ο νεαρός επιθετικός με κεφαλιά πέτυχε την ισοφάριση. Έξι λεπτά πριν από το τέλος ο Βολκάν πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα με διπλή προσπάθεια αποτελώντας ουσιαστικά το ελατήριο για τον Αρντά για να πετύχει το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Ελβετία VS Τουρκίας σε τελικές φάσεις

• Euro 2018, Βασιλεία (όμιλοι): Ελβετία – Τουρκία 1-2 (32’ Χακάν Γιακίν / 57’ Σεντούρκ, 90’ Αρντά Τουράν).