1.088 λεπτά! Το σερί του Τάκη Οικονομόπουλου

Την περίοδο 1964-65 ο Παναθηναϊκός κάνει ένα φανταστικό δεύτερο γύρο αμυντικά και δέχεται μόλις δύο γκολ σε 16 αγώνες! Τερματοφύλακας σε αυτή την πορεία είναι ο Τάκης Οικονομόπουλος.

Στις 17 Ιανουαρίου 1965, για την 14η αγωνιστική, δέχεται την ισοφάριση από την Προοδευτική στο Νέο Φάληρο σε 2-2 από τον Σπύρο Καλλή στο 79ο λεπτό. Ακολουθούν 11 αγώνες, όπου ο Παναθηναϊκός δεν δέχεται γκολ με τον Τάκη κάτω από τα δοκάρια. Όταν λήγει ο αγώνας Παναθηναϊκού – Πιερικού 0-0, ο Οικονομόπουλος έχει κρατήσει την εστία του ανέπαφη για 1.001 λεπτά!

Στις 16 Μάϊου 1965, σαν σήμερα, για την 26η αγωνιστική παίζει στο Χαριλάου με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Μέχρι το 64’ προηγείται με 4-0 και φαίνεται ότι το σερί θα συνεχιστεί, αλλά στο 85’ ο Γιάννης Καραμυτηλιός κάνει τη ζημιά και σκοράρει, για να μειώσει σε 4-1.

Το σερί του Οικονομόπουλου σταμάτησε σε 1.086 λεπτά. Ποτέ άλλοτε στην ιστορία δεν μπόρεσε τερματοφύλακας να ξεπεράσει τα χίλια λεπτά και φυσικά το ρεκόρ του Τάκη παραμένει.

Περισσότερο τον πλησίασαν ο Γιόζεφ Βάντσικ με 908 λεπτά και ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 907, και οι δύο, όπως και ο Τάκης με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.