Κροατία VS Ισπανία

Κροατία και Ισπανία διεκδικούν απόψε το τρόπαιο του Nations League, μετά τις προκρίσεις ενάντια σε Ολλανδία και Ιταλία αντίστοιχα.

Σε μεγάλες διοργανώσεις, Κροάτες και Ισπανοί αντάμωσαν άλλες τρεις φορές.

Euro 2012: σε αγώνα ομίλου, η «ρόχα» του Βιθέντε ντελ Μπόσκε επικράτησε με 1-0 με γκολ του Χεσούς Νάβας στο 88’, αποτέλεσμα που εντέλει της χάρισε την πρωτιά στο γκρουπ ενώ οι Βαλκάνιοι του Σλάβεν Μπίλιτς έμειναν πιο κάτω κι από την Ιταλία, στην 3η θέση.

Euro 2016: με τον Αντε Τσάτσιτς πλέον στον πάγκο, ξανά σε αγώνα ομίλου, η Κροατία επικράτησε με 2-1 με γκολ των Νίκολα Κάλινιτς στο 45’ και Ιβάν Πέρισιτς στο 87’, η Ισπανία είχε ανοίξει το σκορ με τον Αλβαρο Μοράτα στο 7’ και είχε χαμένο πέναλτι με τον Σέρχιο Ράμος στο 72’. Προκρίθηκαν όμως μαζί από τον όμιλο.

Euro 2020: τούτη τη φορά το ραντεβού δόθηκε στους «16» και σε ένα… απίστευτο ματς με τρομερό διακύμανση στο σκορ – και με νικήτρια την Ισπανία με 5-3 στην παράταση. Ο Πέδρι με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ στο 20’, οι Πάμπλο Σαράμπια στο 38’, Θέσαρ Αθιλπικουέτα στο 57’ και Φεράν Τόρες στο 86’ έκαναν το 3-1 και έδειχνε το ματς να… καθαρίζει για την ομάδα του Φερνάντο Ιέρο. Ωστόσο στο 85’ ο Μίλαν Ορσιτς και στο 92’ ο Μάριο Πάσαλιτς ισοφάρισαν κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί όπου η Ισπανία ανέκτησε το προβάδισμα και πήρε την πρόκριση με τους Μοράτα στο 100’ και Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 103’.